منوی سایت
برخی از زخم های خاص، همچون زخم های وریدی یا زخم های دیابتی ممکن است که به هنگام درمان های روتین جواب مساعد کننده ای ندهند یا اینکه روند بهبودی به دلایل نامعلومی طولانی شود. طی بررسی های انجام شده توسط محققان، استفاده از امواج اولتراسوند با شدت کم، به عنوان یک روش کمکی جهت افزایش سرعت روند ترمیم زخم بسیار مناسب به نظر می رسد. با توجه به اهمیت بالای بهبودی سریع زخم ها، خوب است که با روش عملکرد این تکنولوژی و تاثیری که بر بهبود انواع زخم خواهد گذاشت؛ آشنا شوید. البته این روش نیز همانند اکثر روش های درمانی، در برخی شرایط منع می شود. بنابراین با ما همراه باشید که در خصوص کلیه جوانب درمان زخم با اولتراسوند اطلاعات لازم را کسب کنید.

درمان زخم با اولتراسوند چگونه انجام می شود؟

از امواج اولتراسوند توسط فیزیوتراپ ها جهت ارائه لرزش مکانیکی با فرکانس بالا به سطح سلولی استفاده می شود. این عمل با هدف تسهیل در فرآیند بهبودی انجام می گیرد. از امواج اولتراسوند پیش از این در انجام سونوگرافی برای خانم های باردار استفاده می شده است. فناوری این دو روش شباهت های زیادی با یکدیگر دارد. جهت درمان زخم با اولتراسوند، کاوشگرهای دستی بر بافت آسیب دیده قرار داده می شوند. البته همانند انجام سونوگرافی، در محل برخورد کاوشگر با بافت بدن از ژل یا کرم استفاده می کنند. متناسب با شرایط گاهی نیاز است که بافت پیش از انجام اولتراسوند تراپی، ضدعفونی شود. ارتعاشات صوتی با فرکانس های مختلف از طریق کاوشگر به بافت زیرین پوست یا زخم می رسد. این ارتعاش مزایای مختلفی جهت بهبود زخم دارد. جلسات اولتراسوند تراپی معمولا بسیار کوتاه هستند و به ندرت بیش از ۵ دقیقه زمان خواهد برد. در هر جلسه نیز ژل یا کرم در محل آسیب دیدگی مالیده می شود و کاوشگر دستی توسط اپراتور بر ناحیه آسیب دیده، حرکت داده می شود.

درمان زخم های دیابتی با امواج اولتراسوند

طبق تحقیقات انجام شده؛ پانزده درصد از بیماران دیابتی در مقطعی از زندگی خود به زخم پا دچار خواهند شد و این افراد ۳۰ تا ۴۰ درصد بیش از افراد عادی در خطر قطع عضو در اثر زخم پا قرار دارند. عموما جهت درمان زخم ها در افراد دیابتی، از دبریدمان استفاده می شود. این روش نوعی جراحی است که به بافت های سالم اطراف زخم نیز آسیب می رساند و روند بهبودی آسیب دیدگی را بسیار طولانی خواهد کرد. به همین جهت امواج اولتراسوند با فرکانس پایین در درمان زخم های مزمن دیابتی بسیار موثر و مطلوب گزارش شده است. به این دلیل که به بافت های سالم آسیب نمی رساند و بدون درد و خونریزی روند بهبودی را سرعت می بخشد. البته تحت نظر پزشک متخصص باید درمان های دارویی انجام شود.

درمان زخم های وریدی با اولتراسوند

درمان اصلی زخم وریدی پا با استفاده از باندهای تحت فشار است که جریان خون را بهبود می بخشند. اگر زخم عفونت کرده باشد؛ از آنتی بیوتیک جهت از بین بردن و بهبود استفاده خواهد شد. درمان زخم با اولتراسوند معمولا به عنوان یک درمان اضافی در کنار درمان های اصلی تجویز می شود. به خصوص اگر جراحت مدت طولانی بهبود پیدا نکند. بدین منظور، امواج صوتی از بر پوست عبور می کند و باعث لرزش بافت زیری که آسیب دیدگی دارد؛ می شود. مکانیسم هایی که امواج فراصوت بر بافت های ترمیم کننده انجام می دهد؛ به طور کامل درک نشده است؛ اما تسریع روند بهبودی زخم های وریدی با کمک امواج اولتراسوند کاملا ثابت شده است.

درمان زخم های ناشی از سوختگی با اولتراسوند

سوختگی از جمله خطراتی است که امکان بروز آن وجود دارد. طی بروز سوختگی شدید لایه های پوست کاملا آسیب می بینند و این مسئله زخم هایی را بر جای خواهد گذاشت که درمان آن بسیار زمان بر خواهد بود. امواج اولتراسوند با فرکانس پایین با ارسال ارتعاشات به بافت های آسیب دیده، ترمیم زخم و کلاژن سازی را تسهیل خواهد کرد. البته در کلینیک های درمانی، پس از هر جلسه درمان پوششی نانو کریستال نقره بر زخم قرار داده می شود.

مزایای درمان زخم با امواج اولتراسوند

امواج ارسال شده اولتراسوند مزایای بسیار زیادی برای بدن دارند که باعث می شود که این روش درمانی جهت درمان طیف گسترده ای از مشکلات مناسب باشد. از جمله این مزایا باید به موارد زیر اشاره کرد.
  • درمان زخم با اولتراسوند
  • افزایش دمای بافت و کاهش استحکام آن باعث جدایی بافت اسکار و افزایش جریان خون موضعی می شود که تمامی این موارد به بهبودی سریع زخم کمک خواهند کرد.
  • به تازگی از تاثیر امواج اولتراسوند جهت ترمیم استخوان های آسیب دیده و کاهش درد ناشی از پوکی استخوان و آرتروز نیز استفاده می شود.

موارد استفاده از اولتراسوند

با توجه به فواید گسترده، این روش جهت بهبود طیف عظیمی از مشکلات قابل استفاده است؛ اما جهت سرعت بخشیدن به درمان ماهیچه های متورم که سرعت بهبودی آن ها اهمیت فراوانی دارد؛ بسیار موفق عمل خواهد کرد. افزایش دما و کاهش استرس ماهیچه؛ منجر به کاهش درد می شود. این در حالی است که بهبود جریان خون در ناحیه آسیب دیده، لنف های بیشتری را با خود خواهد آورد. لنف، مایعی است که حمل گلبول های سفید خون را به عهده دارد. بنابراین گلبول های سفید با عفونت مبارزه می کنند و بافت سریعتر بهبود خواهد یافت. به طور کلی مواردی همچون درمان تورم و التهاب در عضلات، مفاصل و رباط ها از کاربردهای اولتراسوند هستند. به کاربرد این روش در درمان زخم های وریدی و دیابتی نیز پیش تر اشاره شده است.

خطرات

با وجود اینکه استفاده از اولتراسوند روشی کم خطر و غیر تهاجمی است. مواقعی وجود دارد که بهره گیری از آن مناسب نیست. به همین دلیل پیش از استفاده از این روش موارد زیر را مدنظر قرار دهید:
  • یکی از این شرایط زمانی است که آسیب دیدگی در نزدیکی رحم یک زن باردار قرار گرفته باشد. امواج اولتراسوند با فرکانس مشخص جهت درمان زخم ممکن است که برای جنین خطرناک باشد. درمان به این روش برای سایر قسمت های بدن صرف نظر از اینکه زن باردار است یا خیر، مناسب خواهد بود.
  • امواج اولتراسوند جهت درمان افراد مبتلا به بیماری های قلب و عروقی به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود.
  • در صورت بروز ضایعه و زخم در هر نقطه ای از سر و بیضه ها نباید از اولتراسوند استفاده کرد.
  • در اشخاصی که ایمپلنت انجام داده اند؛ استفاده از این روش ممنوع است.
  • بهره گیری از روش مذکور در ستون فقرات و نزدیکی آن با استخوان های در حال رشد کودکان باعث بروز عواقب ناخواسته ای خواهد شد.

چکیده

در این مقاله گفته شد که امواج اولتراسوند با فرکانس های مختلفی که توسط اپراتور تنظیم می شود؛ از طریق کاوشگرهایی به بافت آسیب دیده ارسال می شود. این امواج با ایجاد ارتعاشاتی در لایه های زیرین زخم، موجب گرم تر شدن محل آسیب دیدگی و تسکین درد می شود. با افزایش جریان خون و منابع تغذیه کننده بافت، عفونت های احتمالی در محل زخم به سرعت از بین رفته و بهبودی سریع تر حاصل خواهد شد. این روش درمانی بدون درد و خونریزی عمل می کند و به عنوان درمان کمکی در کنار سایر روش ها همچون جراحی دبریدمان، استفاده می شود. همچنین دانستید که با روش ایمن و غیر مهاجمی امواج اولتراسوند، انواع زخم های دیابتی، وریدی و زخم های ناشی از سوختگی قابل درمان هستند. با وجود کارایی فراوان امواج اولتراسوند در درمان التهاب و آسیب دیدگی در عضلات، توصیه می شود که در مناطقی از بدن خانم های باردار، روی ستون فقرات، سر و برخی نقاط دیگر بدن از این روش درمانی استفاده نشود.

Source: www.thephysiocompany.com, www.ncbi.nlm.nih.gov

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116