منوی سایت

درمان دیابت نوع ۲

اگر خود یا در نزدیکانتان دیابت نوع ۲داشته باشید، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. گرچه دیابت یک بیماری جدی است، اما می توانید با آموزش بیماری، برنامه تمرینی منظم، درمان پزشکی و برنامه تغذیه مناسب یک زندگی طولانی و سالم داشته باشید.

 

درمان دیابت نوع 2

 

درباره درمان دیابت نوع ۲

در درمان دیابت نوع ۲، ابتدا باید عادت های تغذیه ای تنظیم شود. افراد مبتلا به این بیماری باید یک رژیم غذایی سالم داشته باشند. افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ قطعا باید شیوه زندگی خود را تغییر دهند. همچنین باید به طور منظم ورزش کنند. برنامه ورزشی نیز نه بر اساس خواسته خود بلکه باید با فاصله زمانی مشخصی انجام شود. اگر قند خون در محدوده مورد انتظار نباشد، از درمان دارویی برای کاهش سطح بالای گلوکز استفاده می شود. با این حال، برخی از بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ ممکن است مجبور به استفاده از انسولین برای حفظ سطح قند خون خود در محدوده طبیعی باشند. در چنین مواردی، درمان دیابت با تزریق انسولین در دوزهای کافی پشتیبانی می شود.

 

دیابت نوع ۲ چیست

این اختلال در افراد چاق که دارای استعداد ژنتیکی و مقاومت به انسولین هستند دیده می شود. به طور متوسط ۸۰٪ افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، چاق هستند. در ترشح انسولین سلول های بتا در این بیماری مشکلی وجود دارد. به همین دلیل قند خون بسیار راحت بالا می رود. بنابراین، بیماری به نام دیابت نوع ۲ رخ می دهد.

 

علل دیابت نوع ۲ چیست

دیابت نوع ۲ همچنین به عنوان دیابت بالغ شناخته می شود. زمینه کاملا ژنتیکی نقش مهمی دارد. فرض شده است که تقریبا٪ افراد با حمل ژن دیابت متولد می شوند. اگر مادر یا پدر دیابتی باشد، این میزان تا ۱۲.۵٪ است. اگر هر دو مادر و پدر بیماران دیابتی هستند، میزان بروز این بیماری ۲۵٪ است. افرادی که ژن های دیابتی دارند تا ۳۰ سالگی کاملا سالم هستند. بعد از ۳۰ سالگی، ژن های دیابتی شروع به فعال شدن می کنند و بیماران به تدریج به وسیله مکانیسمی به نام مقاومت به انسولین ناشی از این ژن ها به دیابت مبتلا می شوند. بافت ها، اندام ها به دستورات کلسترول و تعادل چربی خون با انسولین پاسخ نمی دهند . پانکراس با عملکرد طولانی مدت در این مرحله  سطح انسولین را در خون افزایش می دهد و شروع به مبارزه با این بیماری می کند. بسیاری از بیماران در این دوره از افزایش اشتها ، افزایش وزن، افزایش چربی دور کمر و اختلال در سطح خون، ناشی از افزایش انسولین شکایت دارند.

 

علائم دیابت نوع ۲ چیست؟

 • افزایش اشتها (به خصوص برای شیرینی)
 • سوزن سوزن شدن و بی حسی در پاها و دست ها
 • بیماری های مکرر ممکن است رخ دهد
 • پوست دچار خشکی و خارش می شود
 • احساس مداوم گرسنگی
 • مصرف بیش از حد آب
 • خشکی دهان
 • ضخیم شدن ناحیه کمر
 • ادرار بیش از حد

 

چه افرادی در معرض خطر دیابت نوع ۲ است؟

اول از همه، لازم به ذکر است که دیابت نوع ۲ یک اختلال است که می تواند در هر سنی، همه جا و درهر کس رخ دهد. اما افرادی هستند که بیشتر در معرض خطر هستند. بیشترین خطر در افراد زیر وجود دارد:

 • کسانی که زندگی روزمره خود را به نحوی با عصبانیت و پر از استرس ادامه می دهند
 • مادری که نوزاد بزرگ تر از حد نرمال به دنیا می آورد
 • افرادی که اضافه وزن دارند
 • افرادی که سابقه خانوادگی دیابت دارند
 • از سوی دیگر، تومور پانکراس و عمل آن ممکن است موجب التهاب مزمن پانکراس و برخی از بیماری های هورمونی مانند آکرومگالی شود که سبب دیابت نوع ۲ می شود.

 

افرادی که سابقه خانوادگی دیابت دارند

افرادی که دیابت نوع۲ دارند، کودکان آن ها نیز می توانند به این بیماری مبتلا شوند. در مواردی که مادر یا پدر مبتلا به دیابت نوع ۲ است، احتمال این اختلال ۱۲.۵٪ است.  اگر دیابت نوع ۲ هم در پدر و هم مادر وجود داشته باشد، احتمال آن در کودکان ۲۵٪ است. افراد با سابقه خانوادگی دیابت باید به شیوه ای سالم تغذیه شوند. تغذیه سالم به معنی دریافت کافی تمام غذاهای مغذی ، و تجاوز نکردن از مصرف کالری مورد نیاز است. افرادی که مادر یا پدر یا هر دو والد آنها دیابت داشته باشند باید در مورد دیابت نوع ۲ دقت بیشتری داشته باشند. این افراد باید توجه بیشتری به تغذیه سالم داشته باشند. افراد مبتلا به دیابت باید از کربوهیدرات های ساده دور باشند و سعی کنند از آنها مصرف نکنند. غذاهای حاوی کربوهیدرات های ساده: جدول قند، شکلات، نان، شیرینی، باقلوا و غیره. با این حال، تغذیه سالم به تنهایی، کافی نیست. همچنین لازم است به صورت منظم در چارچوب یک برنامه ورزش انجام شود. حرکات ریتمیک در تمرینات بسیار مهم هستند. علاوه بر این، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ هرگز نباید در زندگی روزانه خود کم تحرک  باشند و باید به طور مداوم حرکت کنند.

 

افراد چاق

چاقی، افزایش چربی بدن با افزایش وزن  است. دلایل زیادی برای چاقی وجود دارد. اولین مواردی که به ذهن می آیند؛ داروهای مورد استفاده، بیماری های متابولیک، وضعیت اجتماعی و اقتصادی، عوامل محیطی و ژنتیک است. چاقی نه تنها مشکل زیبایی است، بلکه باعث ناراحتی های بسیاری نیز می شود. دیابت نوع ۲ تنها یکی از این بیماری ها است. چاقی و دیابت نوع ۲ ارتباط نزدیکی وجود دارد. چون که چاقی باعث مقاومت به انسولین می شود. این مورد، ابتلا به دیابت را تسهیل می کند. تقریبا ۸۰٪ افراد چاق  مبتلا به دیابت هستند. از سوی دیگر، چاقی کنترل قند خون و درمان دیابت را دشوار می کند.

 

source: ameliyat.com

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *