درمان اولتراسوند

درمان اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا، که فراتر از امواج صوتی شنیداری توسط انسان هستند، استفاده می کند. این امواج صوتی با فرکانس بالا می توانند برای کمک به درمان زخم و بهبود زخم ها و جراحات استفاده شود. درمان اولتراسوند می تواند التهاب را کاهش داده و به روند بهبود کمک کند، همچنین می تواند میزان درد را در مواردی همچون آسیب های مرتبط با بافت نرم مانند عضلات، تاندون، فاسیا و غیره کاهش دهد.

درمان اولتراسوند

استفاده از درمان اولتراسوند

شدت و فرکانس اولتراسوند بسته به نوع درمان متفاوت خواهد بود، اما به طور عمده به عنوان بخشی از برنامه فیزیوتراپی به ویژه در موارد زیر استفاده می شود:

  • انقباض عضله، تاندون و فاسیا؛ که همان کاهش غیرطبیعی و از دادن قابلیت ارتجاعی است. مانند نیام کف‌پایی یا فاشیای پلانتار.
  • در موارد کمردرد مزمن، زمانی که علت فیزیکی ظاهری وجود ندارد.
  • کوکسیدینی یا درد دنبالچه که در پایین ترین قسمت ستون مهره و زیر باسن احساس میشود و موجب اشکال در نشستن بیمار می شود.
  • در موارد آسیب های ورزشی و فشارهای عضلانی، پیچ خوردن یا اسپاسم
  • بیماری های التهابی مفاصل، تاندون ها و استخوان ها مانند آرتروز، رماتیسم مفصلی تاندونیت و بورسیت؛ همانطور که جریان خون و تشکیل کلاژن (جزء اصلی پروتئین از بافت نرم) را افزایش می دهد.
  • افزایش کشش کلاژن بالغ

مزایای استفاده از اولتراسوند

روش درمان اولتراسوند

درمان اولتراسوند به خودی خود یک روش ساده و سریع است که زمان انجام آن از چند دقیقه تا یک ساعت است که می تواند بسته به هدف درمان یک یا چند بار در روز انجام شود. در طول درمان، ناحیه آسیب دیده با یک پروب اولتراسونیک که با یک ژل پوشش داده شده است، ماساژ داده می شود.

 


⇐ کلینیک تخصصی درمان زخم دکتر مشتاق به همراه کادر تخصصی خود در زمینه درمان انواع زخم ها، از جمله درمان زخم بستر، درمان زخم عفونی، درمان زخم پای دیابتی ، درمان زخم سوختگی با پشتوانه ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می باشد.


درمان اولتراسوند با دو مکانیزم انجام می شود: حرارتی و مکانیکی. مکانیزم حرارتی درمان اولتراسوند از یک موج صوتی با الگوی پیوسته برای نفوذ عمیق به بافت استفاده می کند که باعث لرزش های بسیار ریزی می شود. این لرزش ها باعث افزایش دمای ناحیه تحت درمان، گرم کردن بافت و افزایش جریان خون و میزان متابولیسم آن بافت می شود.
درمان اولتراسوند مکانیکی از یک موج صوتی که باعث نفوذ عمیق تر می شود استفاده می کند و باعث ایجاد حباب های کوچک در بافت نرم می شود که تورم و التهاب بافت را کاهش می دهد و در نتیجه باعث کاهش درد می شود.

روش درمان اولتراسوند

مزایای استفاده از درمان اولتراسوند

درمان اولتراسوند یک روش ارزان، ساده و غیرتهاجمی است. این روش نیازی به عمل جراحی ندارد و جای زخم و شکافی را باقی نمی گذارد. همچنین بیمار در معرض هیچ گونه تشعشعی قرار نخواهد گرفت. برای استفاده در کلینیک یا حتی در محیط خانه نیز آسان است. درمان اولتراسوند می تواند توسط یک متخصص حرفه ای یا حتی توسط بیمار با دستورالعمل و آموزش مناسب انجام شود. درمان اولتراسوند روشی موثر برای کاهش التهاب و درد است در حالیکه روند بهبود را نیز تسریع می دهد.

اقدامات احتیاطی

همانطور که درمان اولتراسوند ایمن و آسان است می تواند باعث آسیب های جدی در هنگام استعمال روی بافت اشتباه ویا استفاده نادرست شود. بنابراین دستورالعمل ها و موارد منع زیر باید در نظر گرفته شود:

  • چشم و اطراف چشم، ناحیه تناسلی (به ویژه مردان)، ناحیه شکم، محل جراحی اخیر ستون فقرات یا نزدیک بافت های عصبی از جمله موارد منع استفاده هستند.
  • در موارد عفونت های حاد، سرطان ها و تومورهای بدخیم باید از درمان اولتراسوند اجتناب کرد زیرا می تواند به گسترش عفونت و یا تومور کمک کند.
  • در مورد بیماری ترومبوآمبولی به علت ایجاد مشکل در لخته خون، نباید استفاده شود.
  • بیماران دارای پیس میکر (ضربان ساز) باید از درمان اولتراسوند اجتناب کنند زیرا در کارایی دستگاه اختلال ایجاد می کند. همچنین به طور کلی بیماران مبتلا به ایمپلنت های فلزی باید از این نوع درمان اجتناب کنند، زیرا رسیدن گرما به فلز، باعث داغ شدن آن و در نهایت آسیب رساندن به بافت های اطراف می شود.

بهبود و ترمیم

ترمیم با استفاده از درمان اولتراسوند تا حد زیادی به حرفه ای عمل کردن شخص درمانگر بستگی دارد، زیرا استفاده از شدت و فرکانس صحیح بسیار مهم است. درمان اولتراسوند به طور معمول بخشی از برنامه درمان جامع تر فیزیوتراپی است که شامل ماساژ و ورزش مناسب نیز می شود. این درمان می تواند برای التیام و ترمیم، یک روش حیاتی باشد.

ترمیم و درمان به روش اولتراسوند

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم خوب در تهران:

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *