درجه بندی زخم بستر

زخم بستر یکی از شایع ترین زخم ها در افراد مسن و افرادی که قادر به حرکت و جابه جا کردن بدن خود نیستند، می باشد. همچنین افرادی که در پی یک بیماری یا تصادف باید مدت زمان زیادی را در بستر بمانند در معرض خطر ابتلا به زخم فشاری یا زخم بستر هستند.

درجه بندی زخم بستر

خطرات زخم بستر می تواند منجر به آسیب های مختلف در بیماران خانگی ( بیمارانی که مدت زمان زیادی را در بستر یا بر روی صندلی ویلچر قرار دارند ) شود. به طور معمول متخصص زخم بستر، درد و شدت زخم بستر را در این افراد در یکی از درجات و مراحل زیر تشخیص می دهد:


کلینیک تخصصی درمان زخم دکتر مشتاق به همراه کادر تخصصی خود در زمینه درمان انواع زخم ها، از جمله درمان زخم بستر، درمان زخم عفونی، درمان زخم پای دیابتی ، درمان زخم سوختگی با پشتوانه ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می باشد.


درجه اول از زخم بستر

به نظر می رسد که خفیف ترین نوع از زخم بستر، زخم های درجه اول می باشد که اغلب دردناک بوده، اما منجر به باز شدن پوست و از بین رفتن پوست نمی شود.

بیمارانی که از زخم بستر درجه اول رنج می برند و دارای رنگ پوست نرمال و سفید هستند، ممکن است ناحیه ای که دچار زخم بستر شده به رنگ قرمز باشد. این در حالی است که بیمارانی که رنگ پوست تیره ای دارند، ناحیه ی زخم شده به رنگ متفاوت تری از رنگ پوستشان ظاهر می شود. ( ممکن است ناحیه زخم شده روشن تر از پوست بدنشان و یا کبودتر از رنگ پوست بدنشان باشد. )

یکی دیگر از ویژگی های زخم درجه اول بستر، تفاوت در ثبات پوست ناحیه زخم شده است. پوست ناحیه آسیب دیده ممکن است حساست بیشتری نسبت به سایر نقاط پوست داشته باشد.

درجه دوم از زخم بستر

فردی که از زخم بستر درجه دوم رنج می برد، دارای زخم باز است. در این نوع از زخم بستر، سطح پوست و همچنین بخشی از پوست زیرین، باز شده و از بین می رود. با این حال، این نوع از زخم های فشاری به طور معمول عمیق نیستند. گاهی اوقات ممکن است زخم بستر درجه دوم با یک خراشیدگی یا تاول اشتباه گرفته شود.

نکته مهم: اگر زخم بستر درجه دوم، به موقع توسط متخصص زخم بستر، تشخیص و درمان نشود، می تواند منجر به آسیب دائمی پوست شود.

درجه سوم از زخم بستر

زمانی که فرد دچار زخم بستر درجه سوم شود، بیمار از زخم باز که بافت زیر پوست ( اپیدرم ) را هم تحت تاثیر قرار می دهد رنج می برد. درجه سوم از زخم بستر سبب منجر به یک دهانه کوچک ( حفره ) می شود. اگر این نوع از زخم بستر به موقع درمان و مدیریت نشود و آسیب جدی شود می تواند باعث عمیق شدن زخم و آشکار شدن سلول های چربی زیر پوست بیمار شود.

درجه چهارم از زخم بستر

جدی ترین و وخیم ترین حالت از زخم بستر، نوع چهارم از زخم بستر می باشد که سبب ایجاد دهانه ( حفره ) بسیار عمیق می شود که نه تنها عضله را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه سبب آشکار شدن استخوان بیمار نیز می شود. این نوع از زخم بستر می تواند سبب آسیب جدی به بافت، مفاصل و یا تاندون شود.

پیامد جدی درجه دوم، سوم و چهارم زخم بستر، خطر ابتلا به عفونت زخم است.

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم خوب در تهران ، کلینیک تخصصی زخم:

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *