بیمارانی که به مدت طولانی در تخت یا صندلی خود قرار دارند، به زخم بستر مبتلا می شوند. نام دیگر این زخم ها را زخم فشار نیز می نامند. در صورتی که به این مشکلات رسیدگی نشود، زخم ها به مرور زمان گسترش پیدا می کنند و باعث ایجاد عفونت در بدن افراد می شود.

علاوه بر درد، ناراحتی نیز در این بیماران ایجاد می شود. برای این منظور کافی است تا از راه حل های مناسب جهت جلوگیری از این عارضه استفاده کرد.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. با این حال در برخی از مواقع پیشگیری از زخم بستر بسیار سخت است. به همین دلیل باید به فکر درمان با استفاده از روش های نوین باشید.

زمانی که بیمار روی صندلی یا تخت دراز می کشد یا به طور طولانی بدون هیچ گونه حرکتی در این مناطق می نشیند به پوست فشار زیادی وارد می شود. در این صورت زخم بستر متداول ترین نوع زخمی است که ایجاد می شود.

این زخم ها در نواحی از بدن مانند باسن، آرنج ها، پاشنه پاها، کمر، شانه ها ایجاد خواهد شد. به همین دلیل به مراقبان این نوع از بیماری ها توصیه می شود تا از بالشتک هایی در زیر اندام های بدن افراد استفاده کنند.

تمرینات مناسب برای بیماران مبتلا به زخم بستر

زخم بستر چگونه ایجاد می شود؟

زخم بستر یا زخم فشار آسیباتی است که در زیر بافت های زیرین پوست ایجاد می شود. این عارضه در اثر فشار مداوم یا اصطکاک با سطح بستر و کم شدن جریان خون که ناشی از عدم تحرک است، پیش می آید.

در واقع بیماران یا افرادی که به دلیل وضعیت و شرایط بدن خود، دارای تحرک کمی هستند، جزء کسانی اند که مستعد ایجاد زخم بستر هستند. به طور کلی این نوع زخم ها در مناطقی از بدن که دارای ماهیچه و چربی کمی است، ایجاد می شود. نواحی از بدن که استخوان بندی در آنجا زیادتر از نواحی دیگر است، احتمال ایجاد زخم در آن نواحی بیشتر اتفاق می افتد.

در صورت عدم درمان زخم بستر چه مشکلاتی ممکن است، ایجاد شود؟

ایجاد زخم بستر نه تنها دردناک و دشوار است، بلکه به زمان زیادی برای درمان احتیاج دارد. بنابراین در صورت مبتلا شدن به این عارضه باید اقدامات درمانی را جدی بگیرید. در صورت عدم درمان مشکلات زیر ممکن است برای بیماران ایجاد شود.

  • سپسیس یا باکتری هایی که به جریان خون وارد می شوند.
  • ایجاد سلولیت یا التهاب که سبب تورم و قرمزی پوست می شود.
  • ایجاد عفونت های استخوانی و مفاصل
  • سرطان پوست

برای جلوگیری از ایجاد همچنین عوارضی باید تا حد امکان از ایجاد فشار در بدن افراد پیشگیری شود. بهترین راه برای این امر انجام حرکات ورزشی است. انجام برخی از حرکات کنترل شده تا حدود زیادی می تواند به پیشگیری از زخم بستر کمک کند. در ادامه این مقاله این حرکات را برای شما مورد بررسی قرار می دهیم.

اقدامات پیشگیرانه از زخم بستر در افراد

کسانی که دارای شرایطی هستند که امکان حرکت دادن آنها از تخت یا صندلی ویلچر وجود ندارد، باید تحت مراقبت های ویژه ای قرار گیرند. در واقع استخدام مراقب و پرستار از این افراد باید جدی گرفته شود. این افراد باید موقعیت بیمار را هر دو ساعت یک بار تغییر دهند. زیرا طولانی ماندن در یک شرایط به ایجاد زخم بستر کمک می کند.

استفاده از محصولات مراقبت از پوست،  داشتن رژیم های غذایی سالم از جمله اقداماتی است که می تواند از ایجاد زخم بستر جلوگیری کند. در ادامه این مطلب ۴ تمرین ویژه حرکتی را برای مراقبت از این افراد عنوان می کنیم که می تواند به آنها کمک کند تا به زخم بستر مبتلا نشوند. این تمرینات را پزشک مربوطه پیشنهاد می دهد و با توجه به نیازهای هر فرد برنامه ای مشخص برای آنان در نظر گرفته می شود.

انجام کشش مچ پا برای جلوگیری از زخم بستر

به منظور افزایش گردش خون در پاها و بهبود حرکات بیماران، مراقبان باید مچ پای بیمار را به آرامی خم کنند. در این صورت باید مچ پا و پاشنه پا را محکم نگه دارند. در این حالت حرکات آهسته رو به جلو و بالا را انجام دهند. این کار باید در صورتی انجام شود که بیمار روی پشت خود دراز کشیده باشد.

بالا بردن پاها

با توجه به شرایط و وضعیت بیمار مراقبان در طول روز باید چند بار به طور آهسته پاهای بیمار را به مفصل لگن برسانند. این وضعیت باید در مدت زمان ۱۰ تا ۲۰ ثانیه نگه داشته شود. بعد از آن پا را باید دوباره به حالت اول خود برگرداند.

انجام کشش نخل

یکی از راه های پیشگیری از زخم بستر انجام کشش نخل برای بیماران است. این حرکت با کشیدن دست بیماران به سمت بدن خود شروع می شود. در این صورت کف دست بیمار را باز کنید و انگشتان را برای چند ثانیه باز نگه دارید. سپس انگشت شست خود را برای لمس هر کدام از انگشت های دیگر حرکت دهید. در این حالت جریان خون در بدن بیمار افزایش پیدا می کند.

بالا بردن بازو

بازوی بیمار را تا جایی که امکان دارد، بالا ببرید. در صورتی که خم کردن بازوها برای بیمار دشوار باشد در این صورت سعی کنید تا بازوی این افراد را روی تخت قرار دهید و آرنج آنها را خم کنید تا ساعد در زاویه ۹۰ درجه قرار گیرد.

استفاده از تشک های فوم هوشمند

یکی از بهترین محصولاتی که می تواند در کاهش زخم بستر به افراد کمک کند، استفاده از تشک های فوم است. این تشک ها استرس افراد را کاهش می دهد. با داشتن مموری فوم ها یا فوم های هوشمند در این تشک ها جریان هوا به خوبی بین بدن افراد و تشک انتقال داده می شود.

در صورت انجام حرکات بالا به طور مدام برای بیماران از ایجاد زخم بستر در آنها جلوگیری خواهید کرد. بیماران به تنهایی نمی توانند از خود در این شرایط مراقبت کنند. بنابراین نیاز به مراقبانی دارند که کلیه کارهای آنان را انجام دهد. به همین دلیل نقش پرستار در جلوگیری از ایجاد زخم بستر بیماران بسیار حیاتی است.

با بررسی روزانه وضعیت بیمار باید از هر گونه علائمی مانند قرمزی پوست، ترک های پوستی، پاره شدن سطح پوست و ایجاد شکاف یا چروک در آن، تغییر رنگ پوست به آبی یا بنفش، ایجاد التهاب، عفونت، تورم و علائم دیگر مطلع شوید. در صورتی که هر کدام از این علائم را مشاهده کردید باید سریعاً بیمار را نزد پزشک منتقل کنید تا اقدامات لازم جهت پیشگیری از زخم بستر را برای این افراد انجام دهد.

تمرینات مناسب برای بیماران مبتلا به زخم بستر

روش های درمان زخم بستر

در صورتی که افراد به هر دلیل به زخم بستر مبتلا شوند، باید از روش های بهداشتی و استریل شده به منظور از بین بردن این مشکل استفاده کنند. با انجام روش های زیر تا حدود زیادی می توان درمان زخم بستر را انجام داد.

  • پانسمان کردن زخم های بیمار
  • مرطوب نگه داشتن پوست برای خوب شدن سریع تر زخم ها
  • استفاده از محلول های مناسب برای کنترل عفونت زخم بستر
  • تجویز داروها به منظور جلوگیری از گسترش عفونت در بدن
  • استفاده از مواد شیمیایی مناسب با زخم های ایجاد شده
  • در برخی از موارد حاد از بین بردن بافت های آسیب دیده پوست

جلوگیری از ایجاد زخم بستر نیاز به سطح بالایی از مراقبت دارد. این نوع زخم ها می تواند باعث کاهش تعاملات اجتماعی افراد، ایجاد درد و ناراحتی بسیار برای بیماران شود. به همین دلیل کیفیت زندگی آنان را تحت تاثیرات مخربی قرار می دهد. به همین دلیل مراقبت از بیماران اولین اقدامی است که در جلوگیری از زخم های بستر موثر است.

Source: www.accessrehabequip.com, www.lifemobility.com

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *