منوی سایت

بررسی اجمالی

زخمهای شریانی و وریدی دو نوع زخم باز هستند که بر روی بدن ظاهر می شوند. آنها غالباً در اندامهای تحتانی مانند پاها شکل می گیرند.

زخمهای شریانی در نتیجه صدمه به عروق ایجاد می شوند.

بر خلاف سایر زخم ها ، بهبودی این زخم های پا می تواند ماه ها طول بکشد. این زخم ها برای اطمینان از بهبودی مناسب و بهبودی سریع به درمان های مختلفی احتیاج دارند.

تفاوت زخم های شریانی و وریدی در چیست؟

 

علائم چگونه هستند؟

علائم شایع ایجاد زخم شامل درد و تورم است. علائم دیگر می تواند بین زخمهای شریانی و وریدی متفاوت باشد.

زخمهای شریانی

زخمهای شریانی اغلب در قسمت بیرونی مچ پا ، پا ، پاشنه پا یا انگشتان پا شکل می گیرند. آنها می توانند در مناطق دیگر نیز شکل بگیرند. این زخم ها دردناک هستند.

سایر علائم یا خصوصیات زخم های شریانی عبارتند از:

زخم های قرمز ، زرد یا سیاه

زخم عمیق

پوست محکم و بدون مو

درد پا در شب

خونریزی ندارد.

ناحیه درگیر خنک یا سرد است .

وقتی پا بلند می شود ، پا کمرنگ می شود.

زخم های وریدی

زخم های وریدی معمولاً در زیر زانو و در ناحیه مچ پا شکل می گیرد. گاهی اوقات ناراحتی کمی وجود دارد ، مگر اینکه زخم آلوده باشد. در موارد دیگر ، زخم های وریدی می توانند دردناک باشند.

منطقه آسیب دیده همچنین ممکن است با علائم زیر همراه باشد:

التهاب

ورم

درد پوست خارش دار ، سفت و سخت

پوسته پوسته شدن

پوست لکه دار قهوه ای یا سیاه

ترشح

چه عواملی باعث ایجاد این زخم ها می شود؟

گردش خون ضعیف اغلب باعث ایجاد زخم می شود. هنگامی که جریان خون کاهش می یابد ، پوست و بافت در مناطق آسیب دیده از اکسیژن و مواد مغذی محروم می شوند. این مناطق ملتهب می شوند و زخم باز را تشکیل می دهند.

اگرچه زخم ها می توانند در هر جای بدن ایجاد شوند ، اما زخم های شریانی و وریدی بیشتر درپاها مشاهده می شود.

زخمهای شریانی

شریان های مسدود شده علل شایع زخم های شریانی هستند. آنها به عنوان زخم ایسکمیک نیز شناخته می شوند. شریان ها مسئول تحویل مواد مغذی و اکسیژن به بافت های مختلف هستند. شریان های مسدود شده مانع از جاری شدن خون غنی از مواد مغذی به اندام ها می شوند. این منجر به زخم باز می شود.

سایر علل احتمالی زخمهای شریانی عبارتند از:

سن

دیابت

سیگار کشیدن

فشار خون بالا

کلسترول بالا

نارسایی کلیه

ضربه

آترواسکلروز یا ضخیم شدن عروق

واسکولیت

زخم های وریدی

زخم وریدی شایعترین نوع زخم پا است. آنها در اثر آسیب به رگ ها ایجاد شده اند. رگها وظیفه رساندن خون از قسمتهای مختلف بدن به قلب را از طریق دریچه های یک طرفه دارند. این دریچه ها مانع از جاری شدن خون از قلب می شوند.

اگر خون به درستی جریان نداشته باشد ، می تواند در یک ناحیه از بدن جمع شود. این امر باعث آسیب به رگ و نشت مایعات و سلولهای خونی ، ایجاد ورم یا تورم می شود. تصور می شود این امر باعث جلوگیری از جریان خون کافی در بافت پا می شود. در نتیجه ، این بافت خواهد مرد و زخم ها شروع به شکل گیری می کنند.

سایر علل احتمالی زخم های وریدی شامل موارد زیر است:

رگهای واریسی

فشار خون بالا

ضربه

شکستگی یا جراحات

چاقی

اختلالات لخته شدن خون

ترومبوز ورید عمقی

نارسایی قلبی

بارداری

در صورت بدتر شدن علائم و در صورت بروز علائم زیر ، فوراً از پزشک معالج خود استفاده کنید:

تب

بوی ناخوشایند

ترشح

بی حسی

در موارد شدیدتر ، این علائم می تواند نشانه عفونت باشد. در صورت عدم درمان ، قطع عضو ممکن است لازم باشد.

تفاوت زخم های شریانی و وریدی در چیست؟

زخم پا چگونه درمان می شود؟

قبل از پیشنهاد درمان ، پزشک باید علت اصلی را مشخص کند. زخم ها را می توان با مراقبت مناسب و آنتی بیوتیک ها درمان کرد ، اما تشخیص علت اصلی می تواند باعث بهبودی زخم ها و عدم عود مجدد شود.

برخی از شرایطی که به بروز زخم کمک می کند عبارتند از:

دیابت

ترومبوز ورید عمقی

روماتیسم مفصلی

بیماری شریانی

لوپوس

بیماری مزمن کلیوی

فشار خون بالا

کلسترول بالا

مانند هر زخم ، درمان اصلی بر افزایش گردش خون به منطقه آسیب دیده متمرکز است. اهداف درمانی اضافی شامل موارد زیر است:

کاهش درد

زخم را بطور مؤثر بهبود می بخشد.

سرعت بخشیدن به روند بازیابی

درمان زخمهای شریانی

برای معالجه زخم های شریانی ، پزشک سعی خواهد کرد گردش خون را به منطقه آسیب دیده بازگرداند. درمان علت اصلی می تواند به کاهش علائم کمک کند ، اما این زخم را به طور کامل بهبود نمی بخشد. پزشکان ممکن است علاوه بر آنتی بیوتیک ها از جراحی برای بازگرداندن جریان خون به بافت ها و اندام ها استفاده کنند.

برای معالجه زخم های شریانی تعدادی گزینه جراحی وجود دارد از جمله آنژیوپلاستی. در این روش از بالون برای باز کردن شریان آسیب دیده برای بهبود جریان خون استفاده می شود. با بازگرداندن جریان خون ، علائم شما از بین می رود.

اگر جریان خون نتواند ترمیم شود یا زخم به شدت آلوده شده باشد ، پزشک شما ممکن است قطع عضو را توصیه کند.

برای جلوگیری از عفونت و بزرگتر شدن زخم ، زخم های شریانی باید خشک ، تمیز و با باند نگهداری شوند. با پزشک خود مشورت کنید که چند بار لازم است بانداژ و سایر توصیه های درمانی را تغییر دهید.

درمان زخم های وریدی

زخم های وریدی می توانند ماه ها طول بکشند. در بعضی موارد نادر ، ممکن است هرگز بهبود نیابند. مشابه زخمهای شریانی ، درمان بر بهبود جریان خون به ناحیه آسیب دیده متمرکز است.

پزشک ممکن است آنتی بیوتیک ها را برای درمان علت اصلی ، جلوگیری از عفونت و جلوگیری از عود توصیه کند. با این حال ، آنتی بیوتیک ها به تنهایی نمی توانند زخم وریدی را درمان کنند.

پزشک نحوه تمیز کردن و بانداژ کردن زخم را به شما نشان می دهد. آنها همچنین ممکن است فشرده سازی را توصیه کنند. این امر مستلزم استفاده از بانداژ فشرده سازی یا جوراب زنانه ساقه بلند در منطقه آسیب دیده است. این فشار جریان خون را بهبود می بخشد و علائم را کاهش می دهد.

پزشک ممکن است مسکن هایی را برای کاهش ناراحتی شما تجویز کند. آنها همچنین ممکن است شما را تشویق به بالا نگه داشتن پا یا منطقه آسیب دیده خود کنند.

نتیجه چیست؟

زخمهای شریانی و وریدی نتیجه جریان خون و گردش خون نامنظم است. این زخمها اگر بدون درمان بمانند ، می توانند عوارض جدی ایجاد کنند. اگر شروع به تجربه علائم نامنظم کرده یا متوجه درد در اندام تحتانی خود هستید ، به دنبال فوریت های پزشکی باشید.

زخم یا علائم شما می تواند نشانه ای از وضعیت جدی تر باشد. برای اطمینان از بهترین درمان در مورد گزینه ها و نگرانی های خود با پزشک خود صحبت کنید.

Source: www.healthline.com

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *