منوی سایت

زخم های وریدی که بیشتر با نام واریس شناخته می شوند یکی از انواع زخم هایی است که در ساق پاها ایجاد می شود و علت آن وجود اختلال گردش خون در پاها است. در این وضعیت خون موجود در سیاهرگ های پا به قلب بر نمی گردند و یا به صورت آهسته در وریدها حرکت می کنند. حجم زیادی از خون در سیاهرگ ها انباشته می شود که باعث ایجاد فشار زیادی به پوست می شود. بنابراین زخم های دردناکی را در این ناحیه به وجود می آورند.

معمولا در بالای مچ پا و اطراف ساق زخم هایی ایجاد می شود که بهبود آن ها به آهستگی صورت می گیرد. اگر تشخیص زخم وریدی به موقع انجام شود می توان با راهکارهایی ساده طی چند هفته این مشکل را از بین برد. اما در برخی موارد درمان زخم وریدی پیچیده است و نیاز به کار تخصصی افراد ماهر در این زمینه دارد.

تشخیص و درمان زخم وریدی

علایم شایع زخم وریدی

این بیماری دارای علایم آشکاری است که شما بلافاصله می توانید به تشخیص و درمان زخم وریدی بپردازید. موارد زیر از مهم ترین نشانه های زخم وریدی است. توجه داشته باشید که منظور از پوست در نکات زیر پوست ساق پا می باشد.

  • قرمزی پوست یا تغییر رنگ پوست به رنگ بنفش تیره
  • خارش پوستی
  • خشک شدن پوست
  • تورم شدید مچ پا
  • تورم و برجسته شدن پاها
  • مشاهده چرک های زرد یا خونی
  • زخم کم عمق و قرمز

تشخیص به موقع زخم وریدی

اگر نشانه های ذکر شده را مشاهده کردید می توانید با مراجعه به موقع به متخصص، وضعیت خود را بررسی نمایید. پزشک ابتدا فشار خون در ساق و مچ پا را بررسی می کند. همچنین اطلاعاتی که شما درباره زخم به وی ارائه می دهید می تواند در تشخیص و درمان زخم وریدی بسیار موثر باشد. شما درباره اینکه زخم چگونه و با چه علایمی ظاهر شد به متخصص توضیح خواهید داد. معمولا با همین معاینه معمولی پزشک می تواند تشخیص خود را اعلام کند اما در موارد خاصی نیاز به انجام آزمایشات بیشتری وجود دارد.

تست شاخص مچ و ساق پا

در این آزمایش، ساق و مچ های پا درون کاف های فشار خون قرار می گیرند. پزشک سعی می کند جریان عبوری از این قسمت ها را به وسیله سونوگرافی دستی یا داپلر بررسی می کند، فشار خون را اندازه گیری می کند. اگر مشکلی در گردش خون وجود داشته باشد از این طریق متخصص متوجه آن خواهد شد و در گزارشات آن درج می شود. این مساله به پزشک شما در تشخیص و درمان زخم وریدی کمک شایانی خواهد کرد.

سونوگرافی

دستگاه مخصوصی در این زمینه وجود دارد که می تواند فشار خون در تمامی نقاط بدن را اندازه گیری کند و نحوه ی گردش خون در قسمت های مختلف را بررسی نماید. در این مدل سونوگرافی اگر انسداد و گرفتگی در عروق رخ داده باشد مشخص می شود. همچنین سرعت حرکت خون نیز معلوم می گردد.

انجام MRI

عدم توجه و مراقبت از زخم های وریدی ممکن است باعث ایجاد عفونت هایی در این زخم ها و یا حتی استخوان این ناحیه بشود. بنابراین باید این زخم ها از نظر داشتن یا نداشتن عفونت بررسی بشوند. با تصویر برداری MRI که توسط اشعه ایکس انجام می شود، در حقیقت اسکن استخوان انجام می شود. در صورتی که به عفونتی دچار باشید توسط این دستگاه تشخیص داده می شود.

اما اینکه این تصویربرداری ها چه کمکی به تشخیص و درمان زخم وریدی می کند باید گفت که اطلاعات MRI به پزشک شما اطلاعاتی در زمینه عفونت های موجود می دهد و جراح می تواند تصمیم بگیرد که آیا جراحی برای شما مناسب است یا نه. همچنین با کشت زخم می توان آنتی بیوتیک های مورد استفاده در جراحی احتمالی را نیز مشخص کرد.

تشخیص و درمان زخم وریدی

دلایل بروز زخم های وریدی

عوامل زیادی در بروز زخم های وریدی دخالت دارند. مهم ترین مساله در بروز این بیماری سبک زندگی است. چنانچه شما سبک زندگی سالمی داشته باشید و به سلامت جسم و وزن خود اهمیت بدهید می توانید از ابتلا به بسیاری از بیماری ها همچون زخم های وریدی در امان باشید. تغذیه سالم و به اندازه، عدم استفاده از دخانیات از نکات مورد توجه در سبک زندگی هستند.

داشتن وزن زیاد به رگ های پا، فشار زیادی وارد کرده و باعث اختلالات هرچه بیشتر در گردش خون در این بخش می شود. همچنین ایستادن ها و نشستن های طولانی مدت که معمولا به خاطر فعالیت های روزانه و شغل است، همین نتیجه را در بروز زخم وریدی دارند. از دیگر عوامل خطرناکی که باعث بروز این بیماری می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بارداری

بارداری نیز به علت افزایش وزن و محدودیت هایی که در راه رفتن ایجاد می کند باعث ایجاد فشار در مچ و ساق های پا می شود. به همین علت خانوم های باردار باید فعالیت های مناسبی را برای جلوگیری از ابتلا به زخم های وریدی انجام دهند.

جنسیت

معمولا زنان به خاطر تحرک کمتر بیشتر از مردان در خطر ابتلا به زخم های وریدی هستند. البته خانوم ها با داشتن فعالیت های جسمی مناسب می توانند تا حد زیادی این خطر را کاهش دهند.

سن

با افزایش سن، بیشتر اندام ها و عملکردهای بدن دچار افت می شوند. رگ های بدن نیز انعطاف خود را تا حد زیادی از دست می دهند و در این وضعیت، دریچه های وریدی ضعیف می شوند که باعث اختلال در گردش خون می شود. مجموعه این عملکردها احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

نارسایی های وریدی

سیاهرگ های ساق پا اگر دچار نارسایی شوند نمی توانند به درستی عمل کنند و خون در اندام ها مخصوصا پاها گردش مناسبی ندارد. به همین علت خون فراوانی در پا جمع می شود که سبب ایجاد زخم های وریدی می شود.

درمان زخم وریدی

مهم ترین قدم در تشخیص و درمان زخم وریدی، تشخیص به موقع این مساله است. اگر بتوانید در گام های نخست این بیماری را تشخیص دهید به راحتی و بدون هزینه های بسیار می توانید درمان را انجام دهید. هرچه روند تشخیص افزایش یابد به مراتب درمان دردناک تر و پرهزینه تر است.

برای تشخیص و درمان زخم وریدی به پزشک متخصص مراجعه نمایید. پس از آگاهی یافتن از درجه وخامت زخم وریدی، پزشک یا پرستار رویه درمان را آغاز خواهند کرد. اولین مرحله شامل برداشتن بافت های مرده زخم است. سپس زخم باید به طورکامل پانسمان شود. پانسمان ها باید به صورت هفتگی تعویض شوند.

مرحله دوم تشخیص و درمان زخم وریدی استفاده از بانداژ فشرده و یا استفاه از جوراب های واریس است. پرستار شما بنا به شرایط یکی از این دو روش را انتخاب می کند. این نوع بانداژ باعث می شود فشاری در این قسمت ایجاد شود که به گردش خون کمک بسیاری خواهد کرد. این بانداژها نیز مانند پانسمان هفته ای یکبار باید تعویض شوند.

توجه داشته باشید که این درمان حتما باید در مراکز درمانی و توسط فرد ماهر انجام شوند. معمولا اولین باری که بانداژ انجام می شود برای شما بسیار دردناک است چرا که باندها با فشار روی بافت زخمی پوست قرار می گیرند اما دفعات بعدی این کار راحت تر خواهد بود. در این مرحله ممکن است درد زیادی داشته باشید که پزشک شما با تجویز مسکن های مناسب می تواند به شما کمک نماید.

Source: www.baptisthealth.com

 

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116