درمان زخم عروقی چندان کار دشواری به نظر نمی آید. زخم های شریانی و وریدی دو نوع زخم باز به حساب می آیند که در بدن انسان یافت می شوند. آنها اغلب در اندام تحتانی مانند ساق و پا ایجاد خواهند شد. این زخم ها در نتیجه کمبود جریان خون در بافت به وجود می آیند.

زخم وریدی در اثر آسیب به رگ ها ناشی از برگشت ناکافی خون به قلب است. زخم های پا برخلاف سایر زخم ها، ممکن است مدت ها طول بکشد که بهبود یابند. اگرچه مشابه سایر زخم ها هستند، اما برای اطمینان از بهبودی مناسب و سریع به درمان های مختلفی نیاز دارند.

عوامل اصلی خطر ابتلا به زخم وریدی، سن بالا، چاقی و آسیب دیدگی قبلی پا است. در معاینه پزشکی، زخم های وریدی به طور کلی نامنظم، کم عمق و در بالای برجستگی های استخوانی قرار خواهند داشت. از آنجایی که زخم های وریدی اغلب از بهبودی کندی برخوردار هستند، در صورت عدم درمان به طور مکرر ممکن است باعث مشکلاتی شوند.

مهم است که پزشکان متخصص روش درمان زخم های عروقی را کامل بدانند. در این بخش تیم ما دقیقا به همین موضوع اشاره کرده است. با ما همراه باشید.

تشخیص و درمان زخم عروقی؛ چگونه از این زخم ها رها شویم؟

درمان زخم عروقی چگونه است؟

اگرچه روش های درمانی متعددی برای زخم های عروقی در دسترس است، اما هنوز ثابت نشده است که آیا برای درمان چنین زخم هایی موثر هستند یا خیر. برای درمان زخم های عروقی، پزشک شما سعی می کند که گردش خون در منطقه آسیب دیده را بازیابی کند.

درمان علت اصلی این زخم با آنتی بیوتیک ممکن است به کاهش علائم کمک کند، اما به طور کامل زخم را بهبود نمی بخشد. پزشکان ممکن است علاوه بر آنتی بیوتیک ها، برای بازگرداندن جریان خون در بافت ها و اندام ها از جراحی استفاده کنند.

تعدادی از روش های جراحی از جمله آنژیوپلاستی برای درمان زخم عروقی وجود دارند که در این روش از یک بالون برای باز کردن شریان آسیب دیده برای بهبود جریان خون استفاده می شود. وقتی جریان خون بازیابی شود، علائم شما برطرف خواهد شد، اما باید این نکته ذکر شود که اگر جریان خون قابل بازیابی نباشد یا زخم شما به شدت آلوده شده باشد، ممکن است پزشک قطع عضو را توصیه کند. برای جلوگیری از عفونت و بزرگتر شدن زخم، باید زخم های عروقی خشک، تمیز و بانداژ شوند.

با پزشک خود درباره اینکه هر چند وقت یکبار باید باند خود را تعویض کنید، حتما مشورت کنید. ممکن است پزشک برای کاهش ناراحتی و درد شما مسکن تجویز کند. همچنین پزشک، شما را تشویق کند که پا یا سایر مناطق آسیب دیده را بالا نگه دارید.

تشخیص و درمان زخم عروقی؛ چگونه از این زخم ها رها شویم؟

تشخیص و درمان زخم های عروقی

همانطور که قبلا عرض شد، معاینه فیزیکی زخم های وریدی، زخم های کم عمق و نامنظمی را نشان می دهد که به طور کلی در برجستگی های استخوانی قرار دارند. بافت گرانولاسیون و فیبرین در پایه زخم وجود دارد. سایر یافته ها معمولا شامل واریکوزیته اندام تحتانی، درماتیت وریدی و ورم هستند.

اغلب بیماران نیز شاهد افزایش رنگدانه و سفت شدن پوست در قسمت تحتانی پاهای خود می شوند که نشانگر لیپودرماتوسکلروز است. سونوگرافی داپلر ممکن است برای یافتن علت ایجاد زخم و بررسی میزان حرکت خون در ناحیه تحتانی پا مورد استفاده چنین افرادی قرار بگیرد.

هدف از درمان زخم عروقی کاهش درد، بهبود زخم و جلوگیری از بازگشت زخم است. درمان سنتی محافظه کارانه زخم های وریدی اغلب شامل درمان فشرده سازی، بالا بردن پا برای کاهش ورم و پانسمان روی زخم است. اثبات شده است که انواع مختلفی از پانسمان تا زمانی که با درمان فشرده سازی ترکیب شود، بسیار کارآمد است.

در صورت وجود سلولیت ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی برای بیمار تجویز شود. اگر زخم وریدی بعد از سه ماه به درمان پاسخ ندهد، ممکن است عمل جراحی در نظر گرفته شود. درمان جراحی شامل از بین بردن بافت نکروزه، پیوند پوست و جراحی برای کاهش ریفلاکس وریدی است.

تشخیص و درمان زخم عروقی؛ چگونه از این زخم ها رها شویم؟

چه اقداماتی برای درمان زخم عروقی باید انجام دهیم؟

اقدامات احتیاطی که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت، خطر ایجاد زخم های شریانی در بیماران در معرض خطر را به حداقل می رساند.

 • هر روز پا و همچنین قسمت انگشتان را حتما معاینه کنید؛
 • سیگار کشیدن را ترک کنید. سیگار کشیدن رگ ها را سخت یا بسته خواهد کرد که این امر مشکلاتی را برای فرد بیمار ایجاد می کند؛
 • سطح فشار خون، کلسترول، تری گلیسیرید و گلوکز را حتما کنترل کنید؛
 • از نشستن پا در حالت نشسته جدا خودداری کنید؛
 • از نشستن و ایستادن به مدت طولانی اجتناب کنید؛
 • دمای سرد هرگز برای شما مناسب نیست؛
 • از پاها در برابر هرگونه آسیب و عفونت محافظت کنید؛
 • ورزش و فعالیت بدنی را پشت گوش نیندازید.

استفاده از ید کادکسومر در اطراف حاشیه زخم به دلیل خاصیت جذب آن یک گزینه ایده آل به شمار می آید. این پلیمر ترشحات و ذرات معلق را از روی زخم بیرون می کشد، سپس وقتی مرطوب ید آزاد می کند، هدف آن پاکسازی زخم از هرگونه عفونت و مبارزه با باکتری ها در محل زخم است.

مصرف پمادهای موضعی آنتی بیوتیک مانند باسی تراسین و آنتی بیوتیک سه گانه را کمتر کنید؛ زیرا در این وضعیت برای سلول ها سمی هستند.

تشخیص و درمان زخم عروقی؛ چگونه از این زخم ها رها شویم؟

معجزه وکیوم تراپی را در درمان زخم عروقی نادیده نگیرید

از مهم ترین مزایای وکیوم تراپی تسریع روند بهبود زخم ها‌ست. اغلب زخم های حاد و مزمن همچون زخم عروقی برای بهبودی به زمان طولانی تری نیاز دارند، اما با استفاده از روش وکیوم تراپی افزایش روند بهبود زخم ها را مشاهده خواهید کرد. وکیوم تراپی همچنین باعث بازگشت سریع بیمار به فعالیت های روزانه خود خواهد شد.

باید خاطرنشان کرد که تسریع روند درمان زخم عروقی، درد و ناراحتی شما را به مرور کمتر خواهد کرد. به همین دلیل است که درمان هر‌چه سریع تر زخم ها جزو برجسته ترین مزایای وکیوم تراپی قرار گرفته است. با دلایلی که در ادامه شرح می دهیم، از تاثیر وکیوم تراپی در بهبود زخم اطمینان پیدا خواهید کرد.

 • وکیوم تراپی مایعات اضافی زخم را تخلیه می کند؛
 • تورم را به شدت کاهش می دهد؛
 • به خشکی لبه های زخم کمک شایانی می کند؛
 • افزایش جریان خون از تاثیرات مثبت وکیوم تراپی است؛
 • رطوبت و گرما را در زخم محفوظ نگه خواهد داشت.

دارویی که برای درمان زخم عروقی فوق العاده است

پنتوکسی فیلین نوعی مهار کننده تجمع پلاکت ها‌ست که ویسکوزیته خون را کاهش می دهد و به نوبه خود، گردش خون را بهبود می بخشد. نشان داده شده است که پنتوکسی فیلین درمان کمکی موثر و مفید برای زخم های عروقی است که به درمان فشرده سازی کمک می کند.

به‌رغم تعدادی از تحقیقات برای حمایت از اثربخشی این دارو به عنوان درمان کمکی، اما هنوز که هنوز است مقرون به صرفه بودن پنتوکسی فیلین ثابت نشده است.

تشخیص و درمان زخم عروقی؛ چگونه از این زخم ها رها شویم؟

در‌نتیجه‌

در این مقاله در رابطه با درمان زخم عروقی به طور مفصل صحبت کردیم. دانستید که زخم های عروقی نتیجه جریان خون نامنظم و گردش خون است. این زخم ها اگر درمان نشوند، عوارض جدی را برای شما به همراه خواهند داشت.

اگر فکر می کنید که از علائم زخم عروقی برخوردار هستید یا در اندام تحتانی خود احساس درد دارید، در اسرع وقت به دنبال مراقبت های پزشکی باشید و هرگز آن را به روز بعد موکول نکنید. سعی نکنید خودتان این زخم را تشخیص دهید. زخم یا علائم شما ممکن است نشان دهنده وضعیت جدی تری باشد.

Source: www.aafp.org, www.healthline.com

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *