یکی از پدیده‏های طبیعی که در روند بهبود زخم دیده می‌شود، ترشح نوعی مایع از زخم است. این ترشح زخم که با نام‌های محاوره‌ای چون آب زخم و مایع زخم نیز شناخته می‌شود، ممکن است برای هر دو زخم جراحی و باز پیش آید؛ اما نکته‌ی مهمی که در رابطه با ترشح زخم وجود دارد، این است که گاهی‌اوقات ترشح نشان‌دهنده عفونی شدن زخم خواهد بود که در چنین صورتی باید به دکتر زخم مراجعه کرد تا اقدامات لازم انجام شود و مشکل جدی برای فرد پیش نیاید.

ترشح زخم چیست؟

زمانی‌که پوست شما دچار بریدگی یا زخم شود، در طول درمان از آن مایعی خارج می‌شود که به این مایع ترشح زخم می‌گویند. حال ترشح از زخم خود انواع گوناگونی دارد که خون رایج‌ترین این ترشحات است؛ البته با گذر زمان و طی شدن روند بهبود، مایعات دیگری نیز از زخم خارج خواهد شد.

برای مثال اگر شما تابه‌حال عمل جراحی انجام داده باشید یا روی پوستتان زخمی به‌وجود آمده باشد، متوجه شده‌اید که مایعی شفاف یا زرد رنگ از محل زخم خارج می‌شود. این مایع نشان‌دهنده طی شدن روند بهبودی زخم است که بدن آن را هنگام آسیب‌دیدگی از خود نشان می‌دهد. ترشحات زخم معمولا در ترکیبات خود قند، پروتئین و گلبول‌های سفید دارند و همگی این موارد برای ترمیم زخم ضروری هستند. البته ترشحات زخم اهمیت‌های دیگری نیز دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

ترشح زخم چیست؟

برای متابولیسم سلولی تامین مواد مغذی یک امر ضروری است که ترکیبات ترشحات این مواد را تامین خواهند کرد.

زخم‌ها برای آنکه بتوانند به‌طور استاندارد و درست بهبود پیدا کنند، به یک محیط مرطوب نیاز دارند و این ترشحات چنین محیطی را برای زخم‌ها فراهم خواهند کرد. باید اشاره کرد که مرطوب بودن محیط زخم کمک می‏کند که جداسازی بافت مرده سریع‌تر انجام شود و زخم زودتر بهبود پیدا کند.

فاکتورهای رشد و درمان زخم توسط این ترشحات به زخم می‌رسند و به زودتر خوب شدن زخم کمک می‌کنند.

همان‌طوکه مشاهده می‌کنید، ترشح زخم اهمیت‌های فراوانی دارد و وجود آن نشان‌دهنده روند بهبود زخم است؛ البته باید اضافه کرد که اگر مقدار ترشحات نامناسب باشد و این ترشحات ترکیبات درستی نداشته باشند، مشکلات بیشتری رخ خواهد داد. از همین رو توصیه می‌شود که اگر متوجه طبیعی نبودن ترشحات شدید، حتما با پزشک مشورت کنید.

انواع ترشح زخم

زخم‌ها هرکدام می‌توانند بسته به شرایطی که دارند، ترشحات متفاوتی داشته باشند. هرکدام از انواع ترشح زخم با خصوصیات و ویژگی‌های مختلفی همراه هستند، از همین رو در ادامه هرکدام از این انواع را بررسی خواهیم کرد تا با آن‌ها آشنا شوید.

ترشح زخم خونی

این ترشح دارای حجم زیادی گلبول‌های قرمز خون است و معمولا به رنگ قرمز یا صورتی روشن دیده می‌شود. غلظت این نوع ترشح مقداری از خون غلیظ‌تر است و بلافاصله بعد از ایجاد زخم روی پوست دیده خواهد داشت. بنابراین اگر شما بعد از بریده شدن یا زخم شدن پوست خود متوجه چنین ترشحی شدید، باید متوجه شوید که به آن ناحیه آسیب وارد شده است و باید درمان مناسب صورت گیرد.

ترشح زخم چرکی

از دیگر انواع رایج ترشح زخم می‌توان به نوع چرکی آن اشاره کرد. این نوع از ترشح نشان‌دهنده عفونت است و معمولا رنگی مایل به سفید، زرد یا قهوه‌ای دارد و با بوی ناخوشایندی همراه است. این ترشح نسبت به دیگر انواع ترشح زخم غلیظ‌تر است و باید گفت در این ترشحات مقدار زیادی گلبول‌های سفید وجود دارد، زیرا این گلبول‌ها به مبارزه با باکتری‌های خارج زخم می‌روند.

گاهی‌اوقات علاوه‌بر ترشح چرکی، علائم دیگری نیز بروز پیدا می‌کنند که نشان می‌دهند زخم شما عفونی شده است. این علائم عبارتند از تب، قرمزی اطراف زخم، درد، تورم، باز به‌نظر رسیدن زخم و تغییر رنگ و اندازه زخم. حال اگر شما با هریک از این علائم روبرو شدید، باید به پزشک مراجعه کنید تا بررسی و درمان‌های لازم انجام شود، زیرا در غیر این صورت عوارض جدی‌تری برای شما رخ خواهد داد.

ترشح زخم سروزی

ترشح سروزی یک نوع رایج از ترشحات است که معمولا هنگام ترمیم زخم دیده می‌شود. این ترشح رنگی شبیه به قرمز روشن یا صورتی دارد و گاهی‌اوقات در ترشحات رگه‌هایی از خون نیز دیده می‌شود. این نوع از ترشح معمولا به دلیل آسیب مویرگ‌های کوچک است و اگر سطح زخم شما وسیع باشد احتمال بروز آن بیشتر می‌شود.

ترشح زخم Serosanguineous

این نوع از ترشح را می‌توان ترکیبی از ترشح زخم سروز و خونی درنظر گرفت که غلظت آن در مقایسه با غلظت سایر زخم‌ها کمتر است. ترشح زخم سر سانگوینئوس با رنگ صورتی یا قرمز دیده خواهد شد و معمولا بعد از تعویض پانسمان بروز پیدا خواهد کرد.

آیا ترشح زخم خطرناک است و باید به پزشک مراجعه کرد؟

آیا ترشح زخم خطرناک است و باید به پزشک مراجعه کرد؟

در طول مقاله به این موضوع اشاره کردیم که ترشح زخم در طی دوره درمان و بهبود زخم کاملا طبیعی است و اگر زخم‌ها ترشحات طبیعی داشته باشند، هیچ خطری فرد را تهدید نخواهد کرد؛ اما اگر از زخم ترشحات چرکی خارج شود، لازم است که توسط پزشک معاینه و بررسی‌های لازم انجام شود، زیرا احتمال عفونی شدن زخم وجود دارد و اگر درمان نشود، مشکلات بسیاری را به‌وجود خواهد آورد.

حال اگر شما برای درمان زخم‌های خود تصمیم به انتخاب یک کلینیک دارید، ما به شما کلینیک درمان زخم مشتاق را پیشنهاد می‌دهیم. در این کلینیک از جدیدترین و بروزترین روش‌ها برای درمان‌ها زخم‌ها استفاده می‌شود تا دوره درمان به‌خوبی و در مدت زمان کوتاه سپری شود.

جمع‌بندی

ترشح زخم انواع گوناگونی دارد و هرکدام از آن‌ها نشان‌دهنده روند طبیعی بهبود زخم‌ها هستند؛ اما اگر شما متوجه ترشح چرکی از زخم شدید، توصیه می‌شود سریعا به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات لازم صورت گیرد و مشکل جدی برای شما پیش نیاید.

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *