بهترین راه های پیشگیری از زخم بستر

زخم بستر ممکن است قبل از اینکه به طور کامل رشد کند فقط شبیه به یک کبودی باشد.

زخم های تحت فشار که معمولا با نام زخم بستر شناخته می شوند در برخی از بیماران رایج بوده و می تواند از پشت کمر تا پشت گوش های بیماران ظاهر شود. علاوه بر بررسی روزانه بدن، چندین مرحله وجود دارد که می توانید با انجام آن به پیشگیری از وقوع زخم و به کاهش آسیب های مزمن کمک کنید.

 

 

بهترین راه های پیشگیری از زخم بستر

 

کدام مناطق بدن را بررسی کنیم

از آنجایی که زخم بستر در هر منطقه از بدن ممکن است پدیدار شود، ضروری است که کل بدن را برای زخم های فشاری چک و کنترل کنیم. با این حال، چند نقطه وجود دارد که نیاز به توجه خاص دارند:

 

هیپ یا مفصل ران

مفصل ران به خاطر استخوان های بزرگ آن و فقدان چربی بین لایه های بافت، می تواند یک مکان مشترک برای زخم بستر در بیماران باشد.

 

زانو و آرنج

همانند مفصل ران، این مناطق استخوانی که چربی کمتر نسبت به سایر مناطق بدن دارند در معرض زخم بستر هستند. همراه بیمار می تواند با نرمش دادن منظم دست و پای بیمار در تخت، جریان خون در این مناطق را افزایش داده و مانع ظاهر شدن زخم بستر شود.

 

شانه ها

اغلب بیمارانی که زمان زیادی را در رختخواب می خوابند دچار زخم در قسمت شانه ها می شوند. این بیماران از شانه ها به عنوان نقطه چرخشی برای تغییر موضع استفاده می کنند، به این معنی است که این ناحیه از بدن در طول روز دچار اصطکاک زیادی می شود.

 

پاشنه و مچ پا

پاشنه و مچ پا به عنوان اندام هایی که از قلب دور هستند، گردش خون به این قسمت از بدن محدود می شود، همچنین پاها به طور منظم با جوراب ها و کفش هایی که می تواند موجب ایجاد زخم شود، در ارتباط هستند. زخم دیابتی نیز در این ناحیه از بدن رایج است.

 

گوش ها

گوش ها می تواند یک منقطه شایع برای زخم بستر باشد که توسط پزشکان و پرسنل بیمارستان ها نادیده گرفته می شود. گوش ها مناطقی هستند که در طول شبانه روز به طور مرتب با بالش دچار اصطکاک می شوند. پشت سر نیز به همراه گوش ها باید به طور روزانه بررسی شود.

 

علائم هشدار دهنده

هنگام انجام بررسی بدن، تنها توجه دقیق به اندازه، میزان و ناحیه ای که زخم شده کافی نیست، بلکه پزشکان و پرستاران باید مناطقی را که علائم هشدار دهنده زود هنگام زخم بستر را نشان می دهند را بررسی کنند. این بررسی ها به درمان زخم بستر در مراحل اولیه کمک چشمگیری خواهد کرد:

 

بافت پوست

اگر بافت ناحیه ای از بدن حالت اسفنجی داشته باشد یا به نظر مایع بیشتری نسبت به بافت اطراف در زیر پوست جمع شده باشد، می تواند یکی از علائم هشدار دهنده زخم فشاری باشد.

 

رنگ پوست

همانطور که گفته شد زخم بستر ممکن است قبل از آنکه به طور کامل رشد کند شبیه به یک کبودی باشد. اغلب محلی که تحت فشار است نسبت به سایر مناطق پوست، رنگ دیگری خواهد داشت. این محل ممکن است به رنگ کبود، قرمز تا ارغوانی باشد.

 

دمای پوست

قسمت هایی از پوست بدن که گرمای بیشتری دارند ممکن است نشانه هایی از زخم بستر باشند.

 

 

source: advancedtissue

 

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم بستر:

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *