منوی سایت

بهبود زخم چیست؟

زخم عبارت است از قطع یا تخریب عملکردهای طبیعی بافت. زخم را می توان به عنوان زخم جزئی و با ضخامت کامل ، زخم حاد و مزمن ، زخم باز و بسته طبقه بندی کرد.

  • در زخم باز کمبود پوست وجود دارد. این باعث می شود که بافت های زیر پوست در معرض دید قرار بگیرند ، با جو تماس داشته و بافت ها و سلول ها تحت تأثیر منفی قرار بگیرند. در زخم باز ، عفونت ، خشکی بافت ، بافت های محافظت نشده ، از دست دادن گرما ، گلبول های قرمز ، لکوسیت ها و از دست دادن پروتئین بر بهبود  تأثیر منفی می گذارد.
  • زخم حاد (بریدگی جراحی ، ضربه و سوختگی شدید) ؛  توانایی بازگشت بافت به یکپارچگی آناتومیکی و عملکرد طبیعی پس از گذراندن دوره ای خاص در یک دوره زمانی  مشخص است.
  • زخم های مزمن (زخم فشاری ، زخم  وریدی ، زخم دیابتی ، زخم ایسکمیک) ؛ برخلاف زخم های حاد ، زخم هایی هستند که دوره ها و مراحل خاصی را طی نمی کنند و در نتیجه نمی تواند به یکپارچگی آناتومیکی و عملکردی دست یابد.
بهبود زخم چیست؟  در چند مرحله انجام می شود؟ تغذیه درمانی چگونه باید باشد؟

  بهبود زخم به نتیجه حوادث سلولی ، بیوشیمیایی و سیستمیک ناشی از ضربه برای بازگرداندن تداوم طبیعی با تشکیل بافت جدید گفته می شود. اصل اساسی در ترمیم زخم به حداقل رساندن آسیب بافتی و اطمینان از پرفیوژن و اکسیژن رسانی کافی به بافت و همچنین تغذیه و مرطوب سازی مناسب بافت است.  عوامل رشد ، رادیوتراپی ، شیمی درمانی ،  خون رسانی ، اختلالات ژنتیکی و ایمنی  ، دیابت ، عوامل تغذیه ای و استفاده از استروئید بر بهبود زخم تأثیر می گذارد.

مراحل ترمیم زخم:

  • مرحله هموستاز و التهابی ؛ با هموستاز کوتاه مدت همراه با انقباض  در عروق شروع می شود. روند بهبود بدون هموستاز ادامه نمی یابد. با فراهم شدن هموستاز ، سلول های التهابی به سمت ناحیه زخم حرکت می کنند و شروع به از بین بردن باکتری ها از ناحیه آسیب می کنند. ورم موضعی ، درد ، قرمزی و افزایش دما ، که علائم بالینی التهاب است ، در ناحیه زخم رخ می دهد. در صورت عدم وجود عاملی که باعث طولانی شدن التهاب شود ، این مرحله در عرض ۵-۳ روز به پایان می رسد.
  • مرحله تکثیر ؛  از روز ۳ پس از آسیب شروع می شود و به مدت ۳ هفته ادامه دارد. وقایع اصلی این مرحله عبارتند از:  ایجاد یک مانع نفوذپذیر ،  پشتیبانی خون رسانی و تقویت بافت آسیب دیده.
  • مرحله بلوغ ؛ مرحله ای است که تعداد فیبروبلاست ها در ناحیه زخم کاهش می یابد ، تولید کلاژن به تعادل می رسد ، اپیتلیزاسیون به پایان می رسد ، ناحیه زخم رنگ پریده می شود ، مقاومت به کشش زخم افزایش می یابد و در نتیجه بافت اسکار بهبود یافته ایجاد می شود.

عوامل تغذیه ای:

از بسیاری از معادلات از جمله وزن بدن ، سن ، جنسیت و سطح بدن تحت تأثیر سوختگی برای تعیین کالری مورد نیاز در بیماران مبتلا به سوختگی استفاده می کنند. با این حال ، اندازه گیری میزان مصرف انرژی با کالریمتری غیرمستقیم قابل اطمینان ترین روش در بیماران مبتلا به سوختگی است.

برای ترمیم زخم ، انرژی و رویدادهای آنابولیک مورد نیاز است. بهبود زخم در بیماران مبتلا به سوتغذیه به تأخیر می افتد. از آنجا که مکانیسم های دفاعی در برابر عفونت در این افراد کافی نیست ، خطر ابتلا به عفونت در محل زخم زیاد است.
پروتئین:

به دلیل نقش آن در سنتز RNA و DNA ، تشکیل کلاژن و بافت ، سیستم ایمنی بدن ، رشد اپیدرم در هر مرحله از ترمیم زخم تأثیر دارد.

کربوهیدرات:

  انرژی مورد نیاز برای حفظ فعالیت متابولیکی بالا در ترمیم زخم را فراهم می کند. کربوهیدرات ها منبع اصلی انرژی در رژیم غذایی بیماران دچار سوختگی هستند.  اگرچه گزارش هایی مبنی بر اینکه میزان آن در رژیم غذایی باید بین ۶۵-۶۰٪ باشد وجود دارد ، اما میزان بالاتر توصیه می شود. به این ترتیب ، اطمینان حاصل می شود که گلوکز به عنوان منبع انرژی مستقیم در سلول های زخم سوختگی استفاده می شود.

بهبود زخم چیست؟  در چند مرحله انجام می شود؟ تغذیه درمانی چگونه باید باشد؟

چربی:

در دوره نقاهت سوختگی ، مصرف بیش از حد چربی در رژیم غذایی ممکن است روند بهبود  را به تأخیر بیندازد. سطح بیش از حد چربی می تواند پاسخ های ایمنی را مختل کرده و حساسیت به عفونت ها را افزایش دهد. رژیم غذایی پرچرب بر متابولیسم پروستاگلاندین تأثیر منفی می گذارد و همچنین مکانیسم های انعقادی را مختل می کند.

ویتامین / مواد معدنی:

برخی از ویتامین ها و مواد معدنی نقش مهمی در ترمیم زخم ها دارند. منیزیم ، مس ، کلسیم ، آهن و روی در سنتز کلاژن موثر هستند. ویتامین A تشکیل فیبروبلاست ، اتصال متقابل فیبرهای کلاژن ، اپیتلیزاسیون و ترمیم طولانی مدت زخم را به دلیل استفاده از استروئید دوباره تحریک می کند. افراد مبتلا به کمبود ویتامین C بیشتر در معرض عفونت در ترمیم زخم هستند. ویتامین های گروه B و کبالت فاکتورهای اساسی در تشکیل آنتی بادی ها ، عملکرد سلول های سفید خون و ایجاد مقاومت باکتریایی هستند. کمبود روی و مس در بیماران دچار سوختگی نیز دیده می شود. احتمالاً این کمبودها به دلیل تخریب بافت و افزایش دفع ادرار ایجاد می شود.

بهبود زخم چیست؟  در چند مرحله انجام می شود؟ تغذیه درمانی چگونه باید باشد؟

Sourec: www.birbes.com

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116