منوی سایت

زخم پا:

ترمیم زخم به صورت خود به خود اتفاق می افتد. به عبارت دیگر،  توانایی بهبود زخم در ساختار ژنتیکی بدن یافت می شود. اما اگر شرایطی برای جلوگیری از بهبود زخم ها وجود داشته باشد ، بدن برای بهبود زخم ها نارسا می شود. بنابراین ، اولین راه برای بهبود زخم هایی که دیر بهبود می یابد یا متوقف شده اند ، رفع موانع است.

  بهبود زخم پا

عفونت:

عفونت مهم ترین عاملی است که از بهبود زخم جلوگیری می کند. به طور معمول ، یک پوست سالم محافظ مهمی  در برابر باکتری ها ، قارچ ها و ویروس هایی است که می توانند باعث عفونت شوند. وقتی زخم ایجاد شد ، نمی تواند به عنوان سپر عمل کند.

میکروب ها به راحتی به سطح زخم باز می رسند. میکروب ها به زخم می رسند ، آلودگی به معنای عفونت نیست. این میکروب ها نه تنها آلوده می شوند بلکه در صورت ماندن ، تغذیه ، تکثیر و تشکیل اجتماع از اهمیت بالایی برخوردار می شوند. به این امر کلونی تشکیل میکروب ها گفته می شود. حتی در این مرحله ، میکروب ها فقط در زخم تکثیر می شوند ، در آنجا تغذیه می شوند ، به بدن پخش نمی شوند. هنگامی که میکروب ها در بدن پخش می شوند ، باعث ایجاد عفونت سیستمیک می شوند. تب بالا می رود ، خستگی و ضعف ایجاد می شود ، قرمزی اطراف زخم ، تورم ، درد و حرارت آشکار می شود. در آزمایش خون مقادیر منعکس کننده عفونت تعیین می شود. به طور خلاصه ، میکروب ها ابتدا به زخم منتقل می شوند ، سپس شروع به نگه داشتن در اینجا ، تغذیه ، زنده و تکثیر می کنند و در بدن پخش می شوند و باعث ایجاد علائم و نشانه هایی می شوند که مربوط به کل سیستم (عفونت) است.

البته اگر میکروب ها در بدن پخش شوند ، فقط مربوط به بهبود زخم و زخم نیست. این بدان معنی است که اندام بیمار حتی زندگی وی به خطر بیفتد. چنین شرایطی باید جدی گرفته شود و کلیه درمان های توصیه شده توسط متخصص ، از جمله آنتی بیوتیک مناسب ، بلافاصله آغاز می شود. با این حال ، قبل از اینکه میکروب به بدن پخش شود ، در حالی که هنوز در محیط زخم است ، بهبود زخم را به تأخیر می اندازد و متوقف می کند. در این حالت برای اطمینان از بهبود زخم لازم است میکروب از زخم خارج شود. برای این منظور ، تمام بافت های مرده که میکروب ها به راحتی در محیط زخم مستقر و تکثیر می شوند ، برداشته می شوند. این مسیر حذف “دبریدمان زخم” نامیده می شود.

دبریدمان به راحتی انجام می شود. متخصص زخم ، با ابزارهایی مانند قیچی بافت های مرده و کثیف را بر می دارد.  بافت های مرده در حین پانسمان زخم با شستشو ، پاک کردن و خراش دادن تمیز می شوند. طیف گسترده ای از مواد ضد میکروبی که در برابر میکروب ها موثر هستند در مبارزه با عفونت زخم استفاده می شود. نکته مهم این است که این مواد باید میکروب ها را به راحتی و به سرعت از بین ببرند ، در برابر طیف گسترده ای از میکروب ها موثر باشند ، اما نباید برای سلول های طبیعی بدن مضر باشد ، یعنی آنها نباید در بهبود زخم اختلال ایجاد کنند. برای این منظور مواد مختلفی در درمان زخم ها استفاده می شود.

در صورت آلوده شدن زخم به میکروب ها ترشح اتفاق می افتد. این ترشح باید از محیط خارج شود. اگر خارج نشود ، ترمیم زخم اتفاق نمی افتد. مواد پانسمان با ویژگی های مختلف جذب با توجه به ترشح کم و بیش انتخاب و ترجیح داده می شوند.

  بهبود زخم پا

فشار:

هم زخم بستر و هم زخم هایی که در نواحی برآمدگی پای بیماران دیابتی دیده می شود ، مربوط به فشار هستند. بهبود آنها فقط با از بین رفتن فشار امکان پذیر است. هر چه درمان پس از رفع فشار اعمال شود ، نمی توانند بهبود یابند. به همین دلیل ، بیمار زخم بستر باید به طور دوره ای تغییر موقعیت دهد ، از تخت های مناسب استفاده شود. کفی های مناسب ، کفش ، ارتز برای از بین بردن فشار در بیماران دیابتی استفاده می شود.

انسداد عروقی:

زخم در اندام هایی که انسداد عروقی دارند ، بهبود نمی یابد. به دلیل انسداد عروقی ، مواد مغذی ، اکسیژن یا حتی داروها به سلول نمی رسند. در صورت تشخیص انسداد شدید عروق در بیمار ، باز کردن آن ضروری است. بنابراین ، اکسیژن و مواد مغذی کافی به بافت ها می رسد. هنگامی که سلول ها خون کافی دریافت می کنند ، بهبود زخم امکان پذیر است.

نارسایی وریدی:

به علت اختلالات مختلف در رگ ها ، خون در رگ های پا تجمع می یابد. به دلیل وجود رگ های در حال گسترش ، شرایطی به نام واریس ایجاد می شود. هنگامی که رگ ها به اندازه کافی عمل نکنند ، زخم هایی روی پا باز می شود. به این زخم ها زخم وریدی گفته می شود. راه بهبود این زخم ها جلوگیری از تجمع خون در رگ ها است. در چنین زخم هایی ، بانداژ ، جوراب واریسی ، دستگاه های فشار اعمال می شود و خون باز می گردد و زخم بهبود می یابد.

محافظت از بافت های بهبود یافته:

بعد از برداشتن بافت های مرده از زخم ، بافتی تمیز و قرمز روی پایه زخم ایجاد می شود. لبه های زخم به تدریج دچار اختلال می شود و زخم شروع به کوچک شدن می کند. با شروع از لبه های زخم ، پوست شروع به پوشاندن زخم می کند. در این مرحله ، لازم است از بافت ترمیم قرمز بر روی پایه زخم و پوست نازک پوشاننده زخم ، محافظت شود. زیرا این بافت های تازه تشکیل شده به راحتی آسیب می بینند. در حین پانسمان ، این بافت ها با پوشاندن باید مرطوب بماند و خشک نشود.

Source: www.gensaglik.com

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *