منوی سایت

همه شما زخمی شده اید. تا به حال لایه اول روی زخم که ایجاد شده است را دیده اید؟ گوشه زخمتان به جایی گیر کرده است و لایه روی آن کنده شده است؟ ضعف شدیدی احساس می کنید. اشکتان در می آید. در آن لحظه دوست دارید هر آنچه دارید، بدهید و دردتان از بین برود. این اتفاق در پانسمان گاز نیز برای شما تکرار می شود.
حادثه دردناک و تعویض پانسمان آن دردناک تر. اگر می خواهید مانند آدم عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نشوید پس به مقاله زیر توجه کنید.

باید و نبایدهای پانسمان با گاز

پانسمان با گاز تعبیر واورنه یک رویا!

بسیاری از شما با دیدن خون استرس شدیدی پیدا می کنید و با بستن زخم احساس تمام شدن مشکلات را پیدا خواهید کرد. دیدن خون یا انسداد آن؟ آیا واقعا مسئله این است؟ یا باید جواب را در جایی دیگر جست وجو کرد؟

پانسمان با گاز درست است که روشی کم هزینه، سریع و کارآمد است، اما درست ترین راه نیست.

در مواقع زیادی مانند تعویض، تعاملات اجتماعی، عملکرد، بهبود زخم و غیره می تواند نقاب فرشته بودن را کنار گذاشته و ملکه عذاب شما بشود. در ادامه به مراحل تغییر یا عدم تغییر چهره این نوع پانسمان می پردازیم.

خط قرمز پانسمان با گاز

تا اینجا که خوانده اید همه شما آن لحظه تعویض پانسمان و نخ های گیر کرده به زخمتان را مرور کرده اید. درد هایی که از خود زخم به مراتب ناراحت کننده تر است.

محققان دانشگاه کمبریج با تحقیق بر صدها نمونه بالینی در استفاده از پانسمان با گاز به نتایج زیر دست پیدا کرده اند.

باید و نبایدهای پانسمان با گاز

ابعاد پانسمان و اندازه زخم

ابعاد پانسمان زخم باید با ابعاد زخم متناسب و نباید نه خیلی کوچک و نه بسیار بزرگ باشد. ابعاد آن باید به گونه ای باشد که کاملا زخم را پوشش دهد و چندین سانت از اطراف آن نیز بیرون باشد.

در مورد میزان گاز مصرف شده باید این میزان متناسب با وسعت زخم باشد به گونه ای که کاملا آن را بپوشاند. مهم ترین نکته در مورد گاز عدم تحرک آن در داخل یا روی زخم است. برای زخم های کوچک باید با چسب به گوشه های سطح زخم فیکس شود.

ظاهر پانسمان

باید برای پانسمان از گازی استفاده کرد که استانداردهای اولیه جهانی بهداشت را داشته باشد. به عبارتی دقیق تر یعنی بافت گاز شل و از جنس پنبه باشد. عدم استفاده از پانسمان به صورت چندین باره و استریل یا بسیار تمیز بودن آن از مهم ترین فاکتورها است. پانسمان برای جلوگیری از مرطوب بودن سطح زخم و رشد باکتری ها باید جذب کننده باشد. زیست سازگار بودن، تجزیه پذیری و قابل ارتجاع بودن از دیگر ویژگی های گاز است.

شست و شو زخم

در هنگام پانسمان با گاز حتما به نکات شست و شو به علت میکروب پذیری بالای آن دقت کنید.

شست و شوی زخم به صورت دورانی با استفاده از مواد ضد عفونی کننده واجب است. بر اساس علت زخم شدن می توانید از سه روش بتادین زدن، آب کشی خالی و آب و صابون استفاده کنید. بعد از ضدعفونی ابتدا از انسداد خونریزی مطمئن شوید. برای کمتر چسبیدن باند به زخم بهتر است که چند لحظه صبر کنید تا مواد ضدعفونی تخلیه شود و سپس اقدام به پانسمان کنید.

باید و نبایدهای پانسمان با گاز

شرایط محیطی پانسمان

در صورتی که موارد بالا را رعایت کرده باشید، این سوال پیش می آید که آیا فقط وجود محیط پاک و استریل کافی است؟ جواب برخلاف تفکر بسیاری از شما خیر است. عدم شست وشو در محل حادثه و استریل بودن محیط لازم است، اما کافی نیست. باید محیط پانسمان نیز مرطوب باشد.

شرایط فردی پانسمان

 شما در وهله اول باید دست های خود را با آب و صابون بشویید.

در ادامه باید کاملا سالم باشید. سلامت بودن به این معنا است که مشکلات و بیماری های قابل انتقال از طریق پوست را نداشته باشید. در هنگام  تعویض پانسمان نیز از عطسه و سرفه خودداری کنید.

لطفا پانسمان با گاز را مستقیما روی زخم قرار دهید و از کنار زخم به روی زخم کشیدن آن اجتناب کنید.

باید و نبایدهای پانسمان با گاز

تحرک یا عدم تحرک؟

در هنگام استفاده از این نوع پانسمان باید سعی کنید از تحرک بالای پانسمان در منطقه زخم جلوگیری کنید. استفاده از چسب های مخصوص و گره زدن می تواند به شما کمک کند.

باز کردن پانسمان یا بسته بودن آن

باز کردن پانسمان با گاز یکی از راه های بهبود زخم است. شما با این کار، هوا به سطح زخم می رسانید که باعث افزایش مقاومت آن در برابر ضربه می شود. باید نکات استریل بودن محیط در این مرحله  نیز در نظر گرفته شود.

در زخم های عمیق بهتر است این پانسمان به جز زمان هایی که نیاز به تعویض ندارد، باز نشود. پس از هر بار تعویض، شست و شو اجباری است.

شل بستن پانسمان با گاز یا سفت بستن آن؟

میزان سفت بستن یک زخم به ظاهر نکته ای پیش پا افتاده به نظر می آید. در حقیقت این کار بسیار مهم است.

شما اگر زخمی را محکم بسته باشید، بعد از چند دقیقه احساس بی وزنی در آن قسمت یا سر شدن آن ناحیه را خواهید داشت. علت به نظر شما چیست؟

محققان دریافتند با تاثیر گذاشتن پانسمان بر بسته شدن رگ هایتان به عدم خون رسانی منجر خواهد شد.

در مواردی این خون به مغز برگشت پیدا می کند یا در اطراف زخم لخته می شود. در هر دو حالت باعث آسیب های سنگینی خواهد شد. همچنین زخم بهبود پیدا نمی کند و ممکن است با نرسیدن اکسیژن به سلول های آسیب دیده آن ها را کاملا از بین ببرد و غیر قابل ترمیم کند.

شل بستن پانسمان نییز باعث می شود که خون ریزی شما بند نیاید. همچنین خطرات میکروب پذیری را افزایش می دهد.

باید و نبایدهای پانسمان با گاز

چگونه از چسبیدن گاز به زخم جلوگیری کنیم؟

یکی از مهم ترین دغدغه پزشکان و تولیدکننده های تجهیزات پزشکی عدم چسبیدن گاز به زخم است. گاز با چسبندگی پایین آخرین دستاورد فعالان این حوزه بوده است. اگر به گازهای عادی صرفا دسترسی دارید پس بهتر است آن را به موادی مانند نفت، عسل، هیدروژل، ید، بیسموت و روی آغشته کنید.

این کار باعث کاهش ضربه علاوه بر خشک نشدن سطح زخم به خصوص در هنگام تعویض پانسمان می شود. استفاده از پانسمان آغشته برای زخم های مزمن و پانسمان معمولی برای زخم های سطحی و عادی بهتر است.

چه زمانی پانسمان را عوض کنیم؟

بسیاری از زخم ها که با گاز پانسمان می شوند با توجه به محل و ارتباط آن ها با سطوح در بازه یک الی دو روزه باید تعویض شوند. اگر در محیطی آلوده و صنعتی یا آب وهوای گرم کار می کنید، باید حتما چند نوبت در طول روز پانسمان را عوض کنید.

شما هم ممکن است تجربه خارش های موضعی در زیر پانسمان را داشته باشید. این خارش های موضعی در اطراف زخم نشانه بهبود آن است. تا جایی که ممکن است از خاراندن آن خودداری کنید.

استفاده بیشتر از مواد خنک در وعده های غذایی و عدم استفاده از گرمیجات از نکات مهم طول درمان است.

در زخم های سطحی پزشکان توصیه می کنند که پانسمان را باز کنید که به آن هوا برسد و سریع تر بهبود یابد.

باید و نبایدهای پانسمان با گاز

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم به صورت کلی باید ها و نباید های پانسمان با گاز را برای شما بیان کنیم. عدم رعایت نکات بالا می تواند باعث عفونت شما و عدم بهبودتان شود. امیدوارم با خواندن این مطالب راحت تر بتوانید از زخم هایتان مراقبت کنید.

Source: www.woundsource.com

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116