بایدها و نبایدهای مراقبت از زخم دیابت

هر فردی در طول زندگی خود ممکن است چندین بار انواع بریدگی، خراش و تاول را بر روی بدن خود تجربه کند. در اکثر اوقات تمام این زخم ها با یک چسب زخم و پماد آنتی بیوتیک به راحتی بهبود می یابد. اما اگر در این بین فرد دچار بیماری دیابت باشد، ممکن است حتی ساده ترین خراش و یا بریدگی به سرعت به یک وضعیت بسیار جدی و پر خطر تبدیل شود. اگر فرد مبتلا به دیابت، در اولین فرصت اقدام به درمان زخم خود نکند و یا زخم خود را نادیده بگیرد، احتمال عفونت زخم بسیار افزایش یافته و در بدترین حالت، ممکن است منجر به قطع عضو شود.

 

 

لازم است بدانید: مراحلی وجود دارد که به شما فرصت می دهد تا مشکلات مربوط به زخم خود را در کم ترین زمان حل کنید. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

چگونه از زخم مراقبت کنیم؟

بایدها: هر روز وضعیت پاهای خود را بررسی کنید

بررسی کردن وضعیت سلامت پاها در افراد مبتلا به دیابت، به طور روزانه بسیار ضروری است و لازم است تا هر شب قبل از خواب وضعیت پای خود را بررسی کرده و از نبود هیچ نوع بریدگی، تاول، تورم و یا حتی خراش اطمینان حاصل کنید. یکی از عوارض شایع دیابت، از بین رفتن حس در پا می باشد، به همین دلیل ممکن است زخمی در پای شما ایجاد شده باشد ولی از وجود آن بی خبر باشید. بیش از ۸۰ درصد جراحی قطع پا یا آمپوتاسیون، در پی یک زخم کوچک پا، صورت می گیرد.

نکته: اگر به علت های مخالف شما به راحتی نمی تواند کف پای خود را بررسی کنید، از فردی بخواهید تا این کار را برایتان انجام دهد. همچنین می توانید از یک آینه برای دیدن کف پای خود کمک بگیرید.

نبایدها: تخلیه و پاکسازی خودسرانه زخم

پاکسازی و شستشوی زخم را باید به متخصصان واگذار کنید. پاکسازی زخم شما حتما باید تحت نظر متخصص زخم و در کلینیک درمان زخم انجام گیرد. برخی از زخم ها برای بهبود و بررسی دقیق تر زخم، نیاز به تخلیه و پاکسازی بافت مرده دارند. به هیچ عنوان خودسرانه و در منزل اقدام به برداشتن لایه مرده زخم خود نکنید. زیرا ممکن است به راحتی به رگ خونی خود آسیب وارد کنید.  ( ادامه دارد )

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم خوب در تهران:

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *