منوی سایت

اوزون درمانی در دیابت:

اوزون درمانی که از دهه ۱۸۴۰ در بسیاری از زمینه ها مورد تحقیق و استفاده قرار گرفته است، از ابتدای قرن نوزدهم در درمان بیماری ها استفاده شده است. مطالعات متعددی توسط دانشمندان نشان داده است که اوزون درمانی در بسیاری از شرایط دارای اثرات درمانی است. اگر چه بعضی از عوارض جانبی و ضعف در استفاده از آن وجود دارد، اما درمان با اوزون هنوز به عنوان کمک به پزشکی مدرن در بسیاری از مناطق استفاده می شود.

اوزون درمانی و دیابت

اگر چه اوزون درمانی نیاز به آزمایش بیشتری دارد، از نظر بالقوه می تواند روند طبیعی بسیاری از بیماری ها و مشکلات سلامتی را تغییر دهد. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که اوزون دارای خواص آنتی اکسیدانی و همچنین مزایای آن برای مدولاسیون عروقی، هماتولوژیک و سیستم ایمنی است. این شواهد حاصل از مطالعات علمی؛ اوزون درمانی در قلب و عروق، بافت های زیر جلدی، بیماری عروق محیطی، عصبی، سر و گردن، ارتوپدی، آسیب های دستگاه گوارش و دستگاه تناسلی مفید است. مطالعات نشان داده است که اوزون درمانی به ویژه در پای دیابتی، زخم های ایسکمیک و بیماری های عروقی محیطی مفید است.

دیابت چیست؟ باعث چه عواملی می شود؟

دیابت، که به عنوان بیماری قند در بین افراد شناخته می شود، نتیجه عدم ترشح هورمون انسولین از  پانکراس یا مقاومت سلول های شخص به هورمون انسولین است. هورمون انسولین، مهم ترین منبع انرژی سلول و هورمون مسئول ورود قند خون به سلول و استفاده از آن برای عملکرد حیاتی آن است. از آنجایی که در دیابت هورمون انسولین به اندازه کافی ترشح نمی شود و یا سلول ها به تحریک هورمون انسولین پاسخ نمی دهند، شکر که از طریق تغذیه وارد بدن می شود نمی تواند به سلول وارد شود و مقدار قند در خون بیش از حد افزایش می یابد. هنگامی که قند وارد سلول می شود و نمی تواند به عنوان یک منبع انرژی استفاده شود، بدن شروع به استفاده از بافت چربی به عنوان منبع انرژی می کند. قند بیش از حد در گردش خون  که نمی تواند وارد سلول شود، به تمام سیستم های بدن، به ویژه سیستم گردش خون، آسیب می رساند. ۸۰ درصد بیماران دیابتی در حال حاضر به علت بیماری های ناشی از آسیب دیابت به رگ ها می میرند.

هنگامی که متابولیسم کربوهیدرات در بدن بیماران دیابتی دچار اختلال می شود، متابولیسم پروتئین و چربی نیز دچار اختلال می شود. به همین ترتیب، چربی هایی مانند کلسترول و تری گلیسرید در بیماران دیابتی شروع به تجمع در شریان ها می کنند. در نتیجه این وضعیت، آترواسکلروز و تنگی رگ های خونی رخ می دهد. با توجه به بدتر شدن سیستم گردش خون بیمار، مقدار کافی خون و اکسیژن به بافت ها منتقل نمی شود و بافت هایی که به اندازه کافی تغذیه نمی شوند، شروع به مردن می کنند. به همین علت، گانگرن و زخم باعث  قطع انگشت و پا در بیماران دیابتی می شود.

اوزون درمانی برای بیماران دیابتی:

امروزه، اوزون درمانی می تواند هم  به عنوان کمک به برنامه های پزشکی در درمان برخی از بیماری ها و هم به عنوان بهترین درمان برای برخی از بیماری ها استفاده می شود. در این راستا، متخصصان می گویند که اوزون درمانی بر مهم ترین مکانیزم های پاتوژنیک دیابت موثر است و یکی از موثرترین روش های مکمل در درمان دیابت و عوارض آن می باشد. اوزون درمانی گردش خون در بدن را بهبود می بخشد، از آنجا که حدود ۱۰ برابر قوی تر از مولکول اکسیژن است بنابراین اکسیژن بیشتری را به بافت ها می رساند. با اوزون درمانی ، مقدار مولکول ۲،۳ دسی بل، که مسئول رسیدن اکسیژن به بافت ها است، افزایش می یابد. به این ترتیب، اکسیژن رسانی به بافت ها با اوزون درمانی توسط مکانیسم دو طرفه افزایش می یابد. بنابراین، با افزایش مقدار اکسیژن و تغذیه بافت ها، همه رویدادهای متابولیکی سلولی بسیار سالم و موثرتر عمل می کنند.

این یک واقعیت علمی است که اوزون درمانی متابولیسم سلولی را در افراد افزایش می دهد. در این زمینه، اوزون درمانی تأثیر مشابه تمرینات شدید در بیماران دیابتی دارد. گاز اوزون نفوذ پذیری غشاهای سلولی را با تحریک چرخه پنتوز فسفات و گلیکولیز هوازی در بدن افزایش می دهد. چنین اثری نیز به کاهش سطح قند خون فرد و استفاده سلول ها از قند کمک می کند. هر دو مکانیسم تولید گلوتاتیون را در بدن افزایش می دهد.

اوزون درمانی و دیابت

گلوتاتیون در فرایندهای گلیکوژن و تشکیل چربی از گلوکز، یعنی قند و همچنین در ساختن پروتئین در بدن دخیل است. از جمله محصولات نهایی، اکسیداسیون گلوکز نیز در بدن رخ می دهد. بنابراین، تأمین انرژی بدن که وظیفه اصلی کربوهیدرات ها در بدن است تامین و بازسازی می شود، کمبود انرژی بافت ها از بین می رود، تخریب پروتئین در بدن کاهش می یابد و فرآیندهای تخریب سرکوب می شوند ، پراکسیداسیون چربی به حالت عادی بازمی گردد، به این معنی  که گاز اوزون به بازسازی محدوده طبیعی عملکرد هورمون انسولین در بدن کمک می کند. عادی سازی این توابع ذکر شده در واقع به معنی حذف اثرات منفی دیابت از بدن است.

با اوزون درمانی در بیماران دیابتی، مقدار سوربیتول که سبب آسیب نوروپاتی و مویرگی می شود، به دلیل کاهش قند خون بیمار یعنی بازگشت به حالت عادی و افزایش مقدار اکسیژن به بافت ها کاهش می یابد، گلیکوزآمینوگلیکان ها، که باعث مشکلات مفصلی می شوند، کاهش می یابد و سنتز گلیکوپروتئین ها که باعث پیشرفت بیماری های عروقی به نام آنژیوپاتیک می شود نیز کاهش می یابد. به خصوص در بیماران مبتلا به دیابت، احساس تشنگی، افزایش تکرر ادرار، خشکی دهان ، خارش پوست، سوزش دست و پاها با اوزون درمانی کاهش می یابد. اوزون درمانی توسط متخصصان، خستگی را که بیمار از آن رنج می برد از بین می برد و پس از اوزون درمانی منظم ، میزان مصرف داروهای بیمار و میزان انسولین مورد نیاز آنها نیز کاهش می یابد. از آنجا که اوزون درمانی همچنین سیستم ایمنی بدن بیمار را تنظیم می کند و مقاومت بدن را افزایش می دهد، عفونت  پا، عفونت دستگاه ادراری و زخم هایی که در افراد دیابتی بسیار شایع هستند درمان می شوند و از تکرار آنها جلوگیری می شود.

Source: ahucilercikim.com

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *