انواع قطع عضو

در سه بخش زیر در مورد دو دسته اصلی از روش های قطع عضو و مناطقی از بدن که بیشتر تحت تاثیر آسیب قرار می گیرند بحث می کنیم:

 

قطع عضو
Types of amputation Closed Amputation Open Amputation

 

قطع عضو تروماتیک

البته، در ابعاد وسیع تر از این اصطلاح، تمام قطع عضوها تروماتیک هستند. با این حال، دسته بندی “قطع عضو تروماتیک”، اشاره به نحوه قطع عضوی دارد که به عنوان مثال در یک رویداد ناگهانی، خشونت آمیز و یا غیر منتظره ای رخ داده است و باعث از دست دادن اندام های شخصی می شود.

 

قطع عضو تروماتیک

 

روش های بی شماری وجود دارد که یک قطع عضو ممکن است اتفاق بیفتد که از موقعیت های خطرناکی که در آن افراد به طور آگاهانه در آن قرار دارند تا حوادث تاسف بار و اتفاقی که از طریق تصادف ها رخ می دهد، می تواند متغیر باشد.

بعضی از مثال هایی که در آن یک قطع عضو تروماتیک می تواند رخ دهد عبارتند از:

  • حوادث مربوط به ماشین آلات، که اغلب در محیط کار رخ می دهد.
  • تصادفات جاده ای
  • انفجارها و یا دیگر آسیب های مربوط به انفجارها
  • شوک های الکتریکی

 

قطع عضو تروماتیک

 

قطع عضوهای تروماتیک سبب وضعیت های خطرناک و اغلب تهدید کننده هایی جدی برای زندگی شخص هستند، به ویژه اگر شامل از دست دادن خون باشد. اما با توجه به پیشرفت های پزشکی در طول قرن گذشته، چشم انداز بقا به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. درمان نیز معمولا به واسطه تسریع در رسیدن به صحنه تصادف و انتقال کارآمدتر به بیمارستان ها از طریق خطوط جاده ای و هوایی مناسب، بهبود یافته است.

در قطع عضو تروماتیک، که یک عضو را نمی توان مجدداً پیوند زد، فرد آسیب دیده – یا آمپیوتی – به احتمال زیاد تحت عمل جراحی قرار می گیرد تا استخوان باقی مانده در عضو را شکل داده، زخم را تمیز کرده (که به عنوان debridement شناخته می شود) و آنرا ببندند. که ممکن است شامل پیوند پوست باشد و می تواند به بیش از یک عمل جراحی نیاز داشته باشد.

 

قطع عضو تروماتیک

 

قطع عضو جراحی

قطع عضو جراحی هزاران سال است که در پزشکی یک روش قانونی است. این قطع عضو، یکی از وظایف اصلی انجام شده توسط جراحان بوده است، هر چند که شدت آن با پیشرفت در انواع داروها و درمان ها کمتر شده است.

شایع ترین علت قطع عضو در انگلستان، به دلیل عوارض خونی است. به طور خاص، زمانی که انتقال خون به آن عضو، از دست رفته باشد و باعث یک نشانه ناتوانی در آن عضو، به نام بافت مردگی (necrosis) می شود.

قطع عضو جراحی ممکن است ناشی از درد شخص بعد از یک آسیب تروماتیک باشد و به عنوان بخشی از درمان اضطراری فوری برای نجات جان انسان ها انجام شود. دلیل دیگر ممکن است به این علت باشد که استخوان یا بافت یا هر دوی آن به حدی آسیب دیده باشند که دیگر نتوان آن را بازسازی کرد. با این حال قطع عضو جراحی معمولا به عنوان انتخاب آخر در نظر گرفته می شود و اگر اعتقاد بر این باشد که آن اندام می تواند مجدداً ترمیم یابد، جراحان در ابتدا سعی می کنند این کار را انجام دهند.

 

قطع عضو جراحی
Sierra Exif JPEG

 

به عنوان مثال یک آسیب ممکن است تا حدی شدید باشد که بخشی از اندام از بین رود و بنابراین در اولین مرحله، سعی می شود از طریق جراحی آن عضو، مجدداً پیوند زده شود. در برخی موارد از قطع عضو تروماتیک، جراحان می توانند با روشی تحت عنوان replantation surgery آن اندام جدا شده اما حفظ شده را مجدداً پیوند زنند. چنین درمان هایی اغلب بسیار موفق هستند اما این امر، متاسفانه همیشه ممکن نیست.

همچنین ممکن است که یک یا چند هفته پس از آسیب اولیه مشخص شود که یک اندام عملکرد کامل و مفید خود را از دست داده است یا اینکه فرد در حال حاضر درد غیر قابل تحملی را حس می کند. پس از آن نیز می توان تصمیم گرفت که آن عضو قطع شود.

برخی از قطع عضوهای جراحی حتی سال ها پس از آسیب اولیه انجام می شود. به عنوان مثال، یکی از اندام های یک شخص ممکن است که ابتدا تحت یک بازسازی مشترک بزرگ قرار گیرد اما از آنجایی که وضعیت آن ها ممکن است در طول زمان بدتر شود، جایگزینی مفصلی ممکن است ضروری باشد، اما به علت آسیب های آن، اندام ضعیف شده است و بنابراین قادر به مقاومت در برابر جراحی های بیشتر نیست و تنها قطع عضو جراحی ممکن است.

هنگامی که قطع عضو جراحی در حال انجام است، تیم پزشکی قصد دارد تا حداکثر مقدار اندام آسیب دیده را نگه دارد تا بتواند تا آنجا که ممکن است عملکرد شخص را تحت الشعاع قرار ندهد.

 

قطع عضو جراحی

 

 

به زودی ادامه مطلب در همین قسمت افزوده خواهد شد. با ما همراه باشید . . .

 

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم خوب در تهران:

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *