دیابت ناتوانی پانکراس برای تولید یا استفاده از انسولین است. با روش پزشکی تر ، می توانیم آن را ترشح نکردن هورمون انسولین کافی از پانکراس برای بدن برای تأمین نیازهای انرژی خود از قند تعریف کنیم.  از آنجایی که این یک بیماری متابولیسمی است ، توسط متخصص مورد بررسی قرار می گیرد. بیشتر موارد دیابت نوع ۱ (۱۰٪) و دیابت نوع ۲ (۹۰٪) است. اعتقاد بر این است که تقریباً ۲ میلیون دیابتی و ۱.۵ تا ۲ میلیون نفر دیابتی پنهان در کشور ما وجود دارد.

 

افراد دیابتی چگونه باید ورزش کنند ، باید مراقب چه مواردی باشند:

دیابتی به نام نوع اول:

دیابت نوع ۱ به دلیل آسیب سلول های بتا که در پانکراس انسولین تولید می کنند ایجاد می شود یعنی سیستم ایمنی بدن قادر به تشخیص سلول های خود نیست. از آنجا که پانکراس نمی تواند انسولین تولید کند ، بیماران باید انسولین را از طریق تزریق مادام العمر دریافت کنند، بیشتر در کودکان و بزرگسالان دیده می شود.

در دیابت نوع II:

از طرف دیگر ، انسولین نمی تواند به درستی استفاده شود ،یعنی “متابولیسم گلوکز به دلیل مقاومت در برابر گیرنده های انسولین در بافت ها به جای ترشح انسولین کافی در بیماران دچار اختلال می شود. این بیماری اغلب در افراد دارای  اضافه وزن و بزرگسالان  دیده می شود. مشخص است که به طور کلی ۹۰٪ دیابتی ها را تشکیل می دهد و با یک زمینه ژنتیکی قوی ایجاد می شود. همچنین دیابتی وجود دارد که در دوران بارداری رخ می دهد ، که بعد از بارداری بهبود می یابد.

قند پنهان:

اگر میزان قند خون فرد بالاتر از حد نرمال باشد ، اما برای تشخیص دیابت به اندازه کافی بالا نباشد ، در این صورت فرد به دیابت پنهان مبتلا است. گفتیم که بیماری دیابت انواع مختلفی دارد و ما این تفاوت ها را توضیح دادیم بر این اساس ، اگرچه علائم دیابت در بدن هر فرد متفاوت دیده می شود ، اما علائم به طور کلی این موارد است؛ می توان به عنوان نوشیدن آب زیاد به دلیل خشکی دهان ، اشتهای مداوم ، خوردن بیش از حد ، ادرار بیش از حد و تحریک پذیری شدید در صورت گرسنگی خلاصه کرد.

اگرچه درمان دیابت با توجه به نوع بیماری متفاوت است ، با وجود تمام مطالعات انجام شده توسط دانشمندان ، این بیماری بهبود دائمی ندارد. به همین منظور ، فرد باید زندگی خود را مدیریت کند. زیرا درمان دیابت در درجه اول تنظیم برنامه زندگی معمولی است که توسط فرد انجام می شود. افراد مبتلا به دیابت با کنترل منظم متخصص ، تغذیه منظم و برنامه های ورزشی شخصی می توانند در مواجهه با بیماری خود مسیری طولانی را طی کنند. کافی است که خود فرد بخواهد.

مادرم یک دیابتی است ، بیماری او ارثی است! فکر می کنم بعد از ۴۰ سالگی تشخیص داده شد ، او ابتدا از انسولین استفاده نکرد ، ، به دلیل رژیم غذایی نامنظم ، یک سبک زندگی بی تحرک و بدون ورزش اما شروع به تزریق انسولین کرد. و هنوز هم ادامه دارد، روند زندگی روزمره ما چقدر فعال است؟

پاسخ هایی که از این سؤال گرفتم ، که معمولاً از طرف خانم های خانه دار است ، “من حتی ۱ دقیقه در خانه نمی نشینم ، همیشه کار می کنم”. متأسفانه ، این محدوده ورزشی نیست که ما به آن اشاره کردیم. باور کنید که خسته کردن خود در خانه محرک بیماری های جسمی خواهد بود که در سال های بعد با آنها روبرو خواهید شد. و همانطور که برای بیماران مبتلا به دیابت راه حل نیست برای  افراد سالم نیز نمی باشد.

افراد دیابتی چگونه باید ورزش کنند ، باید مراقب چه مواردی باشند:

اهمیت ورزش در دیابت! چرا ورزش لازم است؟

در وهله اول به کاهش وزن سالم کمک می کند ، قند خون را کاهش می دهد ، ظرفیت انجام کار را افزایش می دهد. احساس سرزندگی فرد، تقویت عضلات ، کاهش افسردگی ، استفاده بهتر از انسولین ، عملکرد بهتر سیستم قلب و گردش خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری کمک کند و به کاهش داروهای انسولین مورد استفاده در دیابت نوع II نیز کمک می کند. ورزش منظم و کاهش وزن اغلب استفاده از داروهایی را که قند خون را پایین می آورد کاهش می دهد.

قبل از شروع یک برنامه ورزشی ، باید بیماری مورد نظر خود را بشناسیم و به عنوان نیاز به حمایت به عنوان افرادی که بر فلسفه زندگی با دیابت تسلط پیدا کرده ایم و به خودمان ایمان داشته باشیم ، در غیر این صورت بیماری که از آن آگاهی نداریم یا یک ورزش اشتباه ممکن است مشکلات دیگری برای ما ایجاد کند.

فرد مبتلا به دیابت چگونه باید ورزش کند و به چه مواردی باید توجه کند؟

قبل از شروع برنامه ورزش و تغذیه ، باید حتماً با متخصص خود در مورد شدت و مدت آن مشورت کنید  و تمرین خود را با مشاور ورزش با تأیید متخصص خود طراحی کنید. در صورت عدم وجود عوارض و کنترل دیابت می توان با ارزیابی ترکیب طبیعی بدن ورزش انجام داد. از آنجا که ورزش می تواند بر قند خون تأثیر بگذارد ، شدت آن باید تحت کنترل  متخصص باشد. اگر قند خون بالای ۲۵۰ md / dl باشد ، نباید ورزش کرد زیرا در این حالت به انسولین بیشتری احتیاج دارید و ماهیچه ها قادر به استفاده کافی از قند نیستند و اگر کتون در ادرار وجود دارد ، نباید  ورزش انجام داد.

قند خون باید قبل از ورزش اندازه گیری شود اگر کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد ممکن است کاهش بیش از حد قند خون به نام هیپوگلیسمی رخ دهد. اگر در حین ورزش دچار هیپوگلیسمی شدید ، می توانید از قرص های ساده قند که به سرعت با خون مخلوط می شوند استفاده کنید. اگر می خواهید قبل از غذا ورزش کنید ، مصرف کربوهیدرات ها خطر ابتلا به هیپوگلیسمی را کاهش می دهد. اگر برای کنترل وزن یا کاهش وزن ورزش می کنید ، می توانید با  متخصص خود صحبت کرده و میزان انسولین را تنظیم کنید. اگر می خواهید مدت طولانی ورزش کنید ، علی رغم خطر ابتلا به هیپوگلیسمی ، می توانید قرص ساده قند با خود داشته باشید.

انتخاب لباس و به خصوص کفش هنگام ورزش مهم است. برای اینکه این ورزش برای بدن مفید باشد ، زمان ورزش باید حداقل ۳۰ دقیقه باشد. باید ضربان قلب افزایش یابد اگر ورزش به صورت برنامه ای ادامه یابد ، فواید برای بدن آشکار می شود. اگر برنامه تمرینی بیش از ۲ روز متوقف شود ، اثرات مثبت ورزش بر حساسیت به انسولین از بین می رود.

Source: www.medikalakademi.com

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *