منوی سایت

پلاسمای غنی از پلاکت بین افراد بسیار محبوب شده است ، احتمالا به این دلیل که این روش از طرف ورزشکاران حمایت می شود تا به آنها در بهبودی از آسیب کمک کند.

در حال حاضر برخی از پزشکان به دلایل مختلف ، از پلاسمای غنی از پلاکت و یا تزریق PRP برای تحریک رشد مو و تقویت بافت نرم استفاده می کنند.

با این حال ، مطالعات تحقیقاتی به طور قطعی اثبات نکرده اند که PRP برای شرایطی که گزارش می شود نتیجه می دهد یا خیر.

در این مقاله ، ما نگاهی به PRP و هزینه های مربوط به آن داریم.

آنچه شما باید در مورد PRP بدانید!

حقایق واضح در مورد پلاسمای غنی از پلاکت:

پزشکان از PRP برای بهبود مشکل و کاهش التهاب استفاده می کنند.یک پزشک که PRP تزریق می کند ، ابتدا از شخص تحت درمان خون می گیرد.

طبق گفته های علمی آمریکایی ، هزینه تزریق PRP می تواند متغیر است و باتوجه به محل درمان و سایر موارد هزینه ها مشخص می شود.

عوارض جانبی می تواند شامل تهوع خفیف و سرگیجه باشد.

پی آر پی چگونه کار می کند؟

پلاکت ها سلول های خونی هستند که نقش های زیادی در بدن دارند.

یکی این است که لخته شدن خون را ترویج کنند تا فرد هنگام برش بیش از حد خون از دست ندهد.نکته دیگر این است که پلاکت ها حاوی پروتئین هایی در خون هستند که به بهبود زخم ها کمک می کند.

محققان تصور می کنند که با تزریق غلظت بالای پلاکت ها به مناطقی که التهاب یا آسیب بافتی دارند، می توانند زخم ها را برای بهبودی ترغیب کنند.

یک نمونه خون کوچک از فرد تحت درمان گرفته می شود و در سانتریفیوژ یا دستگاه مخصوص دیگری که با سرعت بالا می چرخد ​​، قرار می گیرد. این فرآیند پلاکت ها را از دیگر اجزای خون جدا می کند. سپس پلاکت ها به ناحیه ایی از بدن فرد تزریق می شود که نیاز به درمان دارد.از آنجا که تزریق حاوی غلظت زیادی از پلاکت ها است پزشکان این تئوری را تصور می کنند که پلاکت ها باعث بهبودی می شوند.

فواید پی آر پی چیست؟

برخی از نمونه های مناطق درمانی که از PRP استفاده شده است شامل موارد زیر است:

رشد مو

پزشکان PRP را در پوست سر تزریق کرده اند ، به عنوان روشی برای کاهش التهاب که می تواند به درمان ریزش مو منجر شود.

ترمیم بافت

پزشکان از PRP برای کمک و بهبودی در افراد پس از جراحی فک و پلاستیک استفاده کردند. نمونه هایی دیگر از بافت هایی که در آن از PRP استفاده شده است عبارتند از:

تاندون ها

رباط ها

عضلات

ریه ها

می توانند زمان زیادی درد را تحمل کنند و درمان این مشکل دشوار باشد . PRP می تواند به عنوان گزینه ی درمانی جذاب برای برخی از کسانی که در این گروه آسیب دیدگی تجربه کرده اند ، باشد.

کاهش التهاب

پزشکان از PRP برای کاهش التهاب ناشی از آرتروز استفاده کرده اند. این التهاب می تواند منجر به دردناک و سفت شدن مفاصل شود.

استفاده های دیگر

مطالعات تحقیقاتی در مورد PRP شامل موارد زیر است:

یکی از آنها در سال ۲۰۱۵ در ژورنال Stem Cells Translational Medicine منتشر شد که نشان می داد ، مردانی که تحت درمان PRP قرار می گیرند ، نسبت به مردانی که چنین درمانی نداشتند ، رشد بیشتر مو با تراکم قابل توجهی داشته اند. با این حال ، این درمان فقط روی ۲۰ نفر انجام شد ، بنابراین این یک مطالعه در مقیاس کوچک بود.

دیگری که در سال ۲۰۱۳ در مجله آمریکایی پزشکی ورزشی منتشر شد نشان داد که تزریق PRP در کاهش درد آرتروز زانو در مقایسه با سایر روش ها نتایج بهتری داشته است. باز هم ، این مطالعه شامل ۷۸ شرکت کننده بود که یک مطالعه در مقیاس کوچک است.مقاله ای که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد ، مجدداً در مجله آمریکایی پزشکی ورزشی ، نشان داد که ۳ دور تزریق PRP باعث کاهش علائم درد در افراد شده است. محققان در این تحقیق از ۲۸ ورزشکار استفاده کردند.

پزشکان همچنین در تلاشند تا از PRP برای بهبودی استخوان های شکسته استفاده کنند ، اما هنوز هیچ تحقیقی اثربخشی آن در این زمینه را اثبات نکرده است.

هزینه PRP چقدر است؟

هزینه های درمان PRP با توجه به نوع درمان و منطقه درمانی و سایر موارد مشخص می شود.

به طور معمول این روش درمانی تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد ، تا زمانی که به طور قطعی اثبات شود که نتیجه می دهد.

همچنین هزینه ها بسته به محل ، امکانات و تخصص پزشک معالج در بیمارستان می تواند متفاوت باشد. غالباً ، تزریق چندین بار با فاصله ۲ تا ۳ ماه انجام می شود.

برخی از ورزشکاران جهان از PRP برای بهبود زخم ها استفاده کرده اند.

اثرات جانبی

از آنجا که تزریق PRP شامل استفاده از پلاکت های شخص است ، این روش معمولاً هیچ عارضه جانبی را در افراد به وجود نمی آورد. با این وجود ، ممکن است که یک فرد دچار تحریک ، درد یا خونریزی مربوط به محل تزریق شود.

اکثر افراد می توانند فعالیتهای عادی خود را تقریباً بلافاصله پس از تزریق PRP از سر بگیرند. متوسط ​​زمان از خون گرفتن تا خود تزریق تقریباً نیم ساعت است.

در آخر

در حالی که PRP یک درمان امیدوار کننده برای کسانی است که آسیب دیدگی و یا ریزش مو را تجربه می کنند است، برای اثبات اثربخشی درمان ها ، مطالعات گسترده ای لازم است.

با انجام مطالعات بزرگتر از گذشته تا به امروز ، پزشکان می توانند روال تزریق را بهتر شناسایی کنند.

تا آن زمان ، تزریق PRP احتمالاً همچنان یک درمان بحث برانگیز خواهد بود که تحت پوشش بیمه پزشکی نیست. در این روش تمام هزینه های مربوطه را افراد باید بپردازند و بیمه هیچ هزینه ایی را قبول نمی کند.

Source: www.medicalnewstoday.com

 

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116