منوی سایت

افراد دیابتی مانند اشخاص دیگر ممکن است در معرض زخم ها و جراحت های گوناگون قرار گیرند. سرعت بهبود زخم دیابتی عموماً با زخم های دیگر تفاوت هایی را دارد. در این مقاله سعی داریم که اطلاعاتی در مورد زخم های دیابتی و سرعت بهبود آن ها بیان کنیم.

سرعت بهبود زخم دیابتی: تأثیر دیابت روی زخم ها

درصورتی که بدن نتواند انسولین لازم را تولید یا استفاده کند، مسلماً دیابت شکل می گیرد. انسولین هورمونی است که به بدن شما اجازه می دهد که گلوکز و شکر به انرژی تبدیل شوند. اگر بدن نتواند این عملکرد را به خوبی انجام دهد، قند خون بالا می رود. 

در نتیجه این فعالیت بر روند و سرعت بهبود زخم دیابتی تأثیر می گذارد. معمولاً در افراد دیابتی زخم ها دیرتر خوب می شوند. زخم ها و بریدگی ها ممکن است در قسمت های مختلف بدن ایجاد شوند. ولی معمولاً پا بیشترین جراحت و بریدگی را دارد. بنابراین زخم های فرد دیابتی باید به سرعت بررسی شود.

چرا سرعت بهبود زخم دیابتی پایین است؟

 زمانی که شما دیابت دارید، عوامل بسیاری بر عملکرد بدن شما برای بهبود زخم ها اثر می گذارند. در این قسمت می خواهیم مواردی که باعث کند شدن بهبود زخم فرد دیابتی می شوند را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

قند خون بالا

میزان قند خون شما مهم ترین عامل برای بهبود زخم دیابتی محسوب می شود. زمانی که میزان قند خون بالاتر از حد نرمال برود، سیستم ایمنی بدن نمی تواند، عملکرد خوب و مؤثری را داشته باشد. همچنین این فرایند التهاب سلول های بدن را افزایش می دهد. تمامی این موارد باعث می شوند که سرعت بهبود زخم دیابتی افت کند.

بیماری عصب

این بیماری یکی از نتایج داشتن قند خون است. به بیانی دیگر زمانی که قند خون شما بسیار بالا می رود، بیماری عصب به وجود می آید. با گذشت زمان آسیب هایی به عصب ها و رگ ها وارد می شوند. بیماری نوروپاتی معمولاً در دست ها و پاها رایج است. 

زمانی که شما به این عارضه دچار می شوید، به راحتی نمی توانید که زخم هایی که روی بدن ایجاد می شوند را احساس کنید. همین بیماری نیز علت زخم شدن پا در افراد دیابتی محسوب می شود. در نتیجه سرعت بهبود زخم نیز کاهش پیدا می کند.

گردش خون ضعیف

افراد دیابتی در مقایسه با اشخاص دیگر بیشتر در معرض بیماری عروقی محیطی قرار می گیرند. در واقع این بیماری مربوط به بیماری رگ های خونی است که در خارج از قلب و مغز ایجاد می شود. بیماری عروقی محیطی باعث تنگ شدن رگ های خونی خواهد شد. همین عامل نیز بر سلول های خونی اثر می گذارد. علاوه بر این میزان قند خون بالا جریان خون در بدن تحت تأثیر قرار می دهد. همه این عوامل با بهبود زخم رابطه مستقیم دارند.

سیستم ایمنی ضعیف

افراد دیابتی معمولاً مشکلاتی در رابطه با سیستم ایمنی خود دارند. تعدادی از سلول های ایمنی موظف هستند که بهبود زخم را به خوبی انجام دهند. ولی متأسفانه عملکرد این سلول ها به دلیل سیستم ایمنی ضعیف کاهش پیدا می کند. اگر سیستم ایمنی بدن شما نتواند مأموریت خود را به درستی انجام دهد، سرعت بهبود زخم کاهش می یابد و احتمال عفونی شدن بدن شما نیز بالا می رود.

عفونت 

همان طور که در بالا بیان شده است، ممکن است که سیستم ایمنی وظیفه خود را به بهترین شکل ممکن انجام ندهد. در این صورت بدن شما به جنگ با باکتری ها و عفونت ها خواهد رفت. همچنین درصورتی که قند خون بیشتر از حالت معمول باشد، عفونت بدن نیز بالاتر می رود. در واقع در این شرایط باکتری های عفونی داخل قند اضافی موجود در خون می شوند. در نتیجه سیستم ایمنی بدن نیز به سختی می تواند این باکتری ها را کنترل کند و از بین ببرد. 

اقدامات لازم برای بهبود زخم دیابتی 

زخم دیابتی ممکن است در عضوهای مختلف بدن ایجاد شود. شما با انجام نکات زیر می توانید زخم دیابتی و همچنین سرعت بهبود زخم دیابتی را کنترل کنید.

زخم ها را به طور مرتب چک کنید

بهتر است زخم های عفونی به منظور جلوگیری از عفونت و عوارض جبران ناپذیر مرتباً چک شوند. شما باید اعضای بدن خود را هر روز بررسی کنید. در واقع با این بررسی ها به وجود زخم های جدید پی خواهید برد. علاوه بر این فراموش نکنید که پاها و انگشتان پا را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهید.

ازبین بردن بافت های مرده زخم

معمولاً در زخم های دیابتی سلول های مرده و اضافی بیشماری وجود دارند. این سلول ها عفونت زخم و باکتری های عفونی را افزایش می دهند. در این شرایط معمولاً پزشک با انجام اقدامات مخصوص سعی می کند که بافت های مرده را بردارد.

پانسمان زخم را به موقع تعویض کنید

تعویض به موقع پانسمان نه تنها باکتری های موجود در زخم را کاهش می دهد، بلکه در بهبود زخم دیابتی نیز تأثیر می گذارد. معمولاً پزشکان از پانسمان های خاص برای زخم های دیابتی استفاده می کنند.

به زخم خود فشار وارد نکنید

وارد کردن فشار به زخم آسیب های جدی را به پوست وارد می کند و جراحت مورد نظر را نیز بدتر خواهد کرد.

روش های مؤثر برای افزایش سلامت بدن و بهبود زخم دیابتی 

راه حل های زیادی برای افزایش ایمنی بدن وجود دارد. این اقدامات نه تنها بر سرعت بهبود زخم تأثیر می گذارند، بلکه سلامت بدن را نیز بیشتر خواهند کرد.

استفاده از رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی تأثیر مستقیمی روی میزان قند خون دارد. بنابراین خوردن مواد غذایی مقوی بسیار مفید است. بهتر است تا می توانید غذاهای سالم بخورید. در این صورت هم بدن شما کمتر زخم می شود و هم سرعت بهبود زخم نیز بیشتر خواهد شد. افراد دیابتی باید قند خون خود را کنترل کنند.

 به همین منظور این افراد نباید کربوهیدرات ها و فست فود و قند ناسالم را بخورند. همچنین خوب است بدانید که سبزیجات و میوه ها بهترین گزینه برای افزایش فیبر بدن هستند. خوردن مواد غذایی سالم سرعت بهبود زخم دیابتی را بسیار بالا می برد.

فعال بودن و ورزش کردن

ورزش کردن تأثیر زیادی بر سیستم ایمنی بدن داد. در واقع انجام فعالیت های ورزشی سبب می شود که قند موجود در خون به سلول های شما وارد شوند. همین عامل به سلامت و بهبود زخم نیز کمک می کند.

ترک کردن سیگار

سیگار کشیدن قابلیت سلول ها به منظور حمل اکسیژن را کاهش می دهد. همچنین سیگار اختلالاتی در سیستم ایمنی بدن به وجود می آورد. ضعیف بودن این سیستم باعث بروز بیماری های ریوی و عروقی می شود. پس برای اینکه زخم های دیابتی زودتر خوب شوند، به حتم باید سیگار و مواد مخدر را به طور کامل کنار بگذارید.

بهترین زمان برای ملاقات با پزشک به منظور بهبود زخم دیابتی 

درصورتی که قسمتی از بدن شما زخم شده است، بهتر است با مشاهده چند علائم به سرعت با پزشک خود ملاقات کنید. خارش، سوزش، بی حسی، درد و تورم در عضوی از بدن همگی جز مواردی هستند که به حتم باید مورد بررسی قرار گیرند. درصورتی که این علائم بدتر شد یا بیشتر از یک هفته باقی ماند، باید به فرد متخصصی مراجعه کنید. در واقع شما باید هر بریدگی یا شکاف در سطح پوست خود را جدی بگیرید. در این شرایط عموماً پزشکان شما را راهنمایی می کنند. هرچه قدر زودتر درمان را آغاز کنید، سرعت بهبود زخم دیابتی نیز بیشتر خواهد شد. 

 آیا درمان زخم دیابتی مهم است؟

زخم ها و بریدگی ها مواردی هستند که باید به آنها توجه ویژه ای شود. جراحت ها باید با دقت و به سرعت مورد بررسی قرار گیرند. در غیر این صورت ممکن است زخم دیابتی عفونت کند و عواقب جبران ناپذیری را برای شما ایجاد کند. 

یکی از اصلی ترین نگرانی ها در مورد زخم دیابتی قطع عضوی از بدن است. افراد دیابتی در مقایسه با اشخاص دیگر عموماً ۱۵ مرتبه بیشتر در معرض زخم های دیابتی و قطع عضو قرار می گیرند. به همین دلیل برای جلوگیری از این فرایند بهتر است، زخم ها به سرعت بررسی و درمان شوند.

کلام آخر

زخم های دیابتی به مراتب بدتر و عمیق تر از زخم های دیگر هستند. این زخم ها باید به سرعت درمان شوند. در غیر این صورت ممکن است شما با نتایج بدی مواجه شوید. متأسفانه سرعت بهبود زخم دیابتی بسیار کم است، ولی با انجام چند روش می توان این زخم ها را به خوبی درمان کرد.

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116