منوی سایت

دیابت یکی از خطرناک ترین بیماری ها برای بدن انسان به شمار می آید که اگر شما به خوبی از آن مراقبت نکنید، می تواند خطرات جبران ناپذیری را به بار آورد. از جمله مشکلاتی که می تواند برای سلامتی به همراه داشته باشد وجود زخم در ناحیه پا است که در موارد شدیدتر ممکن است به قطع عضو نیز منجر شود.

 اما در برخی شرایط شما می توانید برای حفظ سلامت پاهای خود برخی کارها را انجام دهید. دیابت و آمپوتاسیون یکی از مواردی است که بیشتر این بیماران با آن سر و کار دارند و می توانند با روش های زیر بیماری خود را تحت کنترل قرار دهند. اگر می خواهید اطلاع بیشتری از این مورد کسب کنید در ادامه با ما باشید.

به نظر شما دیابت چگونه می تواند به پای شما آسیب برساند؟

دیابت جزء آن دسته از بیماری هایی است که اگر به خوبی کنترل نشود ممکن است احتمال قطع پا را به همراه داشته باشد. از جمله بیماری هایی که قطع پا را به همراه دارد نوروپاتی دیابتی و بیماری عروق محیطی است.

نوروپاتی یک نوع بیماری آسیب عصبی است که با استفاده از سطح بالای قند خون ناشی از دیابت می تواند به اعصاب و عروق خونی بدن شما آسیب شدیدی وارد کند. عوارض این بیماری می تواند در قسمت پاهای شما بروز دهد و اگر عصب شما آسیب دیده باشد ممکن است برخی احساس هایی مانند درد، گرما، سرما، بریدگی ها، زخم یا حتی عفونت ها را احساس نکنید.

 در بیشتر موارد اگر مبتلا به نوروپاتی هستید، ممکن است در تمام روز سنگی در کفش شما وجود داشته باشد و از آن مطلع نباشید. به عبارت دیگر به این معناست که ممکن است در سطح پای خود  زخمی ایجاد شده باشد و تا زمانی که عفونت نکند، متوجه آن نمی شوید.

این مورد یکی از خطرهای ابتلا به عفونت جدی در افراد دیابتی را به همراه دارد. در نتیجه باعث مرگ بافت شما می شود. در موارد شدیدتر تنها راهی که پزشکان می توانند عفونت را درمان کنند قطع یا برداشتن ناحیه آسیب دیده است.

از جمله موارد دیگری که احتمال قطع عضو را بیشتر می کند شامل:

 • سابقه دیابت خانوادگی؛
 • زخم های شدید پا؛
 • شکستگی های پا؛
 • روند آهسته بهبود زخم ها؛
 • قارچ های ناخن یا سایر بیماری های عفونی پا؛
 • و دیگر موارد.

چه ویژگی هایی را باید مورد بررسی قرار دهید؟

بیماران مبتلا به دیابت نیز باید پای خود را به طور جدی  و با جزئیات بیشتر چک کنند. از جمله تغییراتی که می توان به آن اشاره کرد شامل:

 • تاول ها؛
 • بریدگی ها؛
 • ترک ها؛
 • نقاط یا قسمتی از پا که به سفیدی متمایل اند؛
 • پینه های ضخیم؛
 • زگیل های کف پا؛
 • اگر قسمتی از پای شما درجه حرارت سردتر یا گرم تری دارد، می تواند جزء این موارد باشد. برای آزمایش می توانید یک پر یا یک وسیله سبک را در جلو پای خود قرار دهید که مطمئن شوید آن را احساس می کنید یا خیر؛
 • برای بررسی کردن پای خود اگر نمی تواند به تنهایی این کار را انجام دهید، می توانید از یکی از اعضای خانواده کمک بگیرید. در صورت مشاهده هرگونه تغییر و یا اشکالی سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید.

موارد جلوگیری از دیابت و آمپوتاسیون

در صورت ابتلا به دیابت، مراقبت صحیح از پاها یکی از مهم ترین نکاتی است که می توانید خطر قطع عضو یا همان آمپوتاسیون را کاهش دهید. اگر سلامتی پاهای خود برای شما مهم است، بهتر است که کنترل و مراقبت دائمی از آن ها را فراموش نکنید . داشتن دیابت، فشار خون و کلسترول بالا جزء مواردی است که باید حتما تحت کنترل پزشک بیماری خود را پیگیری کنید.

سیگار نکشید: همانند بیماری عروق محیطی و دیابت، سیگار کشیدن سبب می شود که به عروق خونی شما آسیب وارد کند و این امر در جریان خون در پاهایتان تاثیر زیادی می گذارد. همچنین کشیدن سیگار روند بهبودی بیماری شما را کندتر می کند. با نکشیدن سیگار خطر افزایش دیابت و آمپوتاسیون را در خود کاهش دهید.

ورزش کنید: ورزش کردن یکی از موارد مفید است که پزشکان برای افراد دیابتی توصیه می کنند. زیرا با داشتن یک برنامه روتین ورزشی شما می توانید به جریان خون خود کمک کنید و همچنین سبب می شود که جریان خون در پاهای شما به خوبی در حرکت باشد.

کفش مناسب بپوشید: یکی دیگر از نکاتی که می توان به آن اشاره کرد پوشیدن کفش مناسب برای افراد دیابتی است. زیرا با نداشتن کفش مناسب سبب می شود که به انگشتان شما آسیب برساند و در نتیجه این امر منجر به مشکلات زیادی از جمله آمپوتاسیون یا قطع عضو می شود.

با پزشک خود در تماس باشید: افراد دیابتی باید حداقل شش ماه یکبار به پزشک خود مراجعه کنند. اگر دچار آسیب عصبی هستید، ممکن است لازم باشد که هر دو ماه یک بار این کار را انجام دهید. زیرا پزشکان می توانند قند خون شما را با دارو، رژیم غذایی یا حتی ورزش تحت کنترل نگه دارند. با مراجعه به پزشکان پاهای شما را مورد بررسی قرار می دهند که از بروز مشکلات بیشتر دیابت و آمپوتاسیون جلوگیری کنند.

آیا جایگزینی برای آمپوتاسیون یا قطع عضو وجود دارد؟

پزشک شما ممکن است حتی با وجود عفونت یا زخم هایی که بهبود نمی یابد ‏فوراً قطع پا را پیشنهاد نکند. بسته به شرایط شما ممکن است توصیه هایی را به شما ارائه  دهند، از جمله:

 • جراحی برای برداشتن قسمتی از بافت های مرده یا تمیز کردن برخی قسمت های پا؛
 • استفاده از برخی آنتی بیوتیک هایی که در بیمارستان از طریق لوله وارد رگ های شما می کنند؛
 • قطع یک یا چند انگشت پا؛
 • انجام جراحی عروق مجدد که در این روش جریان خون جدیدی را به پای شما وارد می کنند.

شرایطی که نیاز به آمپوتاسیون دارید

همانطور که گفتیم پزشک معالج شما در ابتدا قطع عضو یا آمپوتاسیون را برای شما تجویز نمی کند. پزشکان در ابتدا عفونت یا زخم ها را بوسیله دارو درمان می کنند. در شرایطی که یک پزشک قطع عضو یا آمپوتاسیون را به بیمار خود توصیه می کند که بافت پا یا ساق پای شما در حال مرگ یا به کل مرده باشد.

در این روش پزشک معالج شما بافت های آسیب دیده پا یا ساق پا را برداشته و تا آنجایی که بتوانند سعی می کنند بافت های سالم را حفظ کنند. انجام دادن این جراحی را به عنوان شکست درمان بیماری خود در نظر نگیرید. بلکه سعی کنید این روش را راهی برای بهبودی سریع تر دیابت و آمپوتاسیون خود در نظر بگیرید. حتی در بیشتر موارد با انجام دادن آمپوتاسیون سبب می شود که فرد از سلامتی بیشتری برخوردار شود.

شرایط بعد از جراحی در بیمارستان

در روند دیابت و آمپوتاسیون پس از انجام عمل جراحی به اتاق ریکاوری منتقل می شوید. بعد از بررسی کردن علائم حیاتی و بعد از برگشتن به حالت عادی، شما را به اتاق خود در بیمارستان منتقل می کنند. پس از منتقل شدن ممکن است انتظار داشته باشید که برخی کارها را برای شما انجام دهند. از جمله:

 • انجام دادن برخی مراقبت های پزشکی و تعویض پانسمان زخم و داروهای ضد درد؛
 • فیزیوتراپی، انجام دادن نرمش های کششی و تمرینات ویژه؛
 • اطلاعاتی در مورد داشتن پای مصنوعی را به شما ارائه می دهند؛
 • به مدت دو هفته پس از انجام آمپوتاسیون ممکن است در بیمارستان بمانید. زیرا در این مدت زمان برای تیم پزشکی و پزشک معالج شما مهم است که  قند خون شما را تحت کنترل داشته باشند و مراقب علائم عفونی شما باشند.

آیا نیاز به انجام توانبخشی است یا خیر؟

بسیاری از افراد ممکن است بعد از مشکلات دیابت و آمپوتاسیون مستقیم به خانه نروند. زیرا نمی توانند بعد از انجام عمل جراحی به خوبی با مشکلات خود کنار بیایند. در چنین شرایطی این افراد را به مرکز توانبخشی منتقل می کنند و دوره ای را در موسسه توانبخشی با راهنمایی و کمک تیم پزشکی می گذرانند. در این دوره ممکن است روش هایی همچون:

 • التیام زخم؛
 • ایجاد قدرت و نیروی لازم؛
 • آماده سازی پای قطع شده برای داشتن و استفاده کردن از پای مصنوعی؛
 • به شما کمک می کنند که بتوانید با پای مصنوعی خود به راحتی حرکت کنید؛
 • آموزش های لازم برای نگهداری و استفاده از پا و پروتز را به شما ارائه می دهند.

کلام آخر

دیابت و آمپوتاسیون یکی از مواردی است که ممکن است بسیاری از افراد به آن مبتلا شود. دیابت بیماری است که یا به صورت ارثی یا با کنترل نکردن رژیم غذایی خود می تواند پدیدار شود. اما نکته قابل توجه این است که بعد از مبتلا شدن به دیابت، باید مدام با پزشک خود در ارتباط باشید. 

زیرا دیابت از آن دسته از بیماری هایی محسوب می شود که اگر کنترل و درمان آن را با دقت انجام ندهید، ممکن است خطرات جبران ناپذیر و شدیدتری را به همراه بیاورد. قطع عضو یا آمپوتاسیون یکی از موارد رایج در بیماران دیابتی به حساب می آید که در بالا برای شما ارائه داده ایم و می توانید اطلاعات خود را تکمیل کنید.

کلمه کلیدی: دیابت و آمپوتاسیون

منبع:

https://www.webmd.com/diabetes/amputation-diabetes

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116