تحقیقات امیدوار کننده ای وجود دارد که نشان می دهد طب سوزنی ممکن است یکی از محبوب ترین روش های درمان باشد. ریشه قدمت این طب در چین باستان است. طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن ها در قسمت های اصلی بدن بوده و برای بهبود و درمان بیماری های افراد مورد استفاده قرار می گیرد. پزشکان بر این باورند که طب سوزنی در تمام زمینه ها کاربرد دارد. به عنوان مثال، با تسریع روند بهبودی افراد پس از عمل جراحی یا تسکین حالت تهوع در طی شیمی درمانی، به افراد کمک می کند.

اما آیا از تاثیر طب سوزنی در درمان زخم چیزی می دانید؟ تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می دهد طب سوزنی به تسکین درد و حتی کاهش زمان بهبود زخم کمک می کند. بنابراین بهتر است در ادامه به بررسی تاثیرات طب سوزنی بر درمان زخم بپردازیم.

آیا طب سوزنی در درمان زخم موثر است؟

تاثیر طب سوزنی در درمان زخم

طب سوزنی به طور آزمایشی در مراقبت از زخم های مزمن و همچنین در مراقبت از سوختگی مورد استفاده قرار گرفته است. به گفته برخی، تاثیر آن بر اساس تعادل ین و یانگ یا سیستم های رفلکس است. نتایجی مثبت از تاثیر این طب، گزارش شده است. اما بسیاری از آنها نیازمند بررسی بیشتر است.

طب سوزنی روش پزشکی آسیایی با سابقه طولانی است که شامل تحریک حسی محیط برای معالجه بیماری های مختلف است. ما در این مقاله به بررسی تاثیر طب سوزنی بر بهبودی لبه های زخم و افزایش سلول ها در زخم های موش های آزمایشگاهی می پردازیم.

تاثیر طب سوزنی بر موش های آزمایشگاهی

هرمانس پزشک متخصص زخم است که در گزارشی در رابطه با تاثیر طب سوزنی در درمان زخم سخن گفته است. از نظر او، استفاده از طب سوزنی در درمان زخم حیوانات، موثر واقع می شود. هرمانس اظهار کرده است که از چندین آزمایش بالینی مختلف از طب سوزنی برای تست میزان درد موش های آزمایشگاهی، در هر مورد استفاده کرده اند.

هدف از ترمیم زخم تسریع روند بسته شدن زخم و جلوگیری از ایجاد زخم های دیگر است. مطالعات نشان می دهد، طب سوزنی با مکانیسم های مختلف، التهاب را تسکین می دهد. علاوه بر آن، موجب افزایش نوتروفیل ها و کاهش میزان باکتری های موضعی در موش ها شده است. در نتیجه تاثیرات مثبت طب سوزنی در درمان زخم، مشهود می شود.

بلافاصله پس از ایجاد زخم ها، اندازه اولیه زخم در ۰، ۱، ۳، ۵ و ۷ روز پس از زخم، اندازه گیری شد. با گذشت زمان تغییرات در زخم ها، نشان دهنده بهبود آنها بود. علاوه بر آن، منطقه زخم با استفاده از دوربین به صورت دیجیتالی عکاسی شد.

نتایج

۷ روز پس از زخم، پوست موش ها جهت معاینه بافت آن مورد برسی قرار گرفت. نمونه های پوست نشان دهنده افزایش سلول های منطقه زخم و تاثیر طب سوزنی در درمان زخم بودند.

این آزمایشات با نتایجی کاملا امیدوارکننده، همراه بوده است و نشان دهنده تاثیر غیر قابل انکار طب سوزنی، در درمان زخم است. موش هایی که تحت درمان طب سوزنی قرار گرفتند، استرس کمتری را تجربه می کردند و علاوه بر آن، درد ناشی از زخم را نیز بهتر تحمل کرده اند. این نتایج بسیار مهم است. زیرا مطالعات دیگر، تنها به اثبات اثربخشی طب سوزنی کمک کرده اند.

بنابراین گفته می شود که طب سوزنی نه تنها به کاهش درد کمک می کند، بلکه در تسریع بهبود زخم ها نیز نقش دارد. این روش، نیازمند آزمایشات بالینی بیشتر برای تعیین فواید احتمالی طب سوزنی در درمان زخم، در انسان است.

فوایدی آشکار نشده

در اکتبر ۲۰۲۰، گروهی از دانشمندان که نمایندگان دانشگاه های مختلف بودند، مطالعه ای درباره استفاده از طب سوزنی در سگ ها، منتشر کردند. نتایج این آزمایشات تاثیرات کمتری نسبت به موش ها نشان داد. البته سگ هایی که مورد مطالعه قرار گرفتند، تنها یک جلسه طب سوزنی را پشت سر گذاشته بودند. به همین دلیل، ممکن است نیاز به جلسات بیشتری بوده باشد. با این حال، آزمایش در سگ ها نشان دهنده نتایج امیدوار کننده ای در رابطه با تاثیر طب سوزنی در درمان زخم بود.

مطالعات بر انسان ها

حیوانات از جمله موش و سگ جهت انجام آزمایشات گزینه های خوبی هستند. اما تاثیر طب سوزنی بر انسان چگونه است؟همانطور که انتظار می رود، تحقیقات متعددی در این رابطه نیز وجود دارد. بررسی های جدید حاکی از آن است که طب سوزنی در درمان زخم مفید است، اما کاملا بی خطر هم نیست. در حقیقت، در مواردی که از این روش جهت درمان سوختگی های شدید استفاده شده است، تقریبا تمام بیماران نتیجه ای عالی را تجربه کرده اند.

شورای طب سوزنی انگلیس دیدگاه مشابهی دارد و معتقد است تمرکز بر استرس بخش مهمی از معالجه بیماران را تشکیل می دهد. همانطور که افراد مختلفی روند بهبود زخم خود را طی کرده اند، می دانند که استرس موجب کاهش سرعت بهبود زخم می شود. بنابراین،تاثیر طب سوزنی در درمان زخم نیز بیشتر می شود.

نتایج

مطالعه ای روی ۴۴ بیمار(۱۵ مرد، ۲۹ زن) جهت بررسی اثر بخشی تحریک توسط طب سوزنی انجام شده است. تمام این افراد قبل از انجام این کار از روش های پزشکی غربی استفاده کرده بودند، اما نتایج مطلوبی را دریافت نکرده بودند. همین امر موجب تمایل آنها به امتحان این روش درمانی شده بود.

بسته به سوختگی یا زخم افراد، طب سوزنی در درمان زخم آنها به کار گرفته می شد. پس از دو یا سه جلسه درمانی، بهبود بیماران کاملا مشهود بود و نتایج به دسته های زیر تقسیم شد:

  • ضعیف: بهبود کمتر از ۵۰%
  • متوسط: بهبود بین ۹۰-۶۰%
  • عالی: بهبود بیش از ۹۰%

به گفته محققان، ۴۱ بیمار یعنی حدود ۹۳%، نتیجه عالی را تجربه کردند. سه بیمار باقیمانده (۷%) نتیجه متوسط را دریافت کردند. لازم به ذکر است که هیچ کدام از بیماران نتیجه ضعیف را تجربه نکردند. بنابراین، طب سوزنی در درمان زخم موثر بوده است.

آیا طب سوزنی در درمان زخم موثر است؟

پیوند پزشکی غربی با طب شرقی در مراقبت از زخم

برخی از افراد به دلایل مختلف تاثیرات طب سوزنی بر انسان را قبول ندارند. زیرا برخی از موارد در این طب قابل توضیح نیست. بنابراین، این روش نیازمند تحقیقات گسترده است. پیوند پزشکی غربی و شرقی از این طریق، امری بسیار مناسب به نظر می آید.

هدف افراد از استفاده از طب سوزنی در درمان زخم

هر چه زخم شدیدتر باشد، تعداد جلسات درمان جهت دستیابی به بهبودی کامل بیشتر می شود. به عقیده محققان، وخامت یا عدم بهبود زخم و سوختگی موجب ایجاد انگیزه در بیماران برای یافتن گزینه های جایگزین است. بیماران بر اساس پیشرفت های ضعیفی که با مراقبت های معمولی داشته اند، با تجربه طب سوزنی احساس بهتری داشته اند. علاوه بر آن، آنها معتقدند که استفاده از طب سوزنی جایگزین مناسبی برای ترمیم زخم است.

دانشمندان معتقدند که ممکن است استفاده از طب سوزنی در درمان زخم در برخی شرایط خاص، مفید و بی ضرر باشد. از آنجا که هیچ عارضه جانبی در طول این نوع از مطالعات گزارش نشده است، بنابراین پیوند پزشکی و طب سوزنی محکم تر می شود. علاوه بر آن، طب سوزنی روشی آسان و ارزان است و به همین دلیل رونق بیشتری یافته است و در درمان زخم به کار می رود.

نتیجه گیری

طب سوزنی روش درمانی کشور چین است که امروزه در سراسر جهان شناخته شده است و مورد استفاده قرار می گیرد. بنا بر نتایج حاصل شده از مطالعات، طب سوزنی تاثیرات مختلفی بر سلامتی انسان دارد. ما در این مقاله به بررسی تاثیر طب سوزنی در درمان زخم پرداختیم. مطالعات نشان می دهد که این روش در تسریع روند بهبود زخم موثر است. در نتیجه، بهتر است طب سوزنی بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد و از آن در زمینه های گوناگون استفاده شود.

Source: www.woundsource.com, www.advancedtissue.com, www.hindawi.com

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *