منوی سایت

زخم های وریدی بدون درمان می تواند مشکلات جدی برای ورید ایجاد کند.
آیا در پاهایتان زخمی وجود دارد که از بین نمی رود – قسمتی که قرمز می شود ، تورم دارد و ممکن است مایع مرطوبی داشته باشد. اگر چنین است ، ممکن است زخم پای وریدی داشته باشید. و نباید آن را نادیده گرفت ، زیرا این امر می تواند به مشکلات جدی تری منجر شود.
Jocelyn Ehren ، متخصص CNP ، می گوید: هرگز زخم پای وریدی را نادیده نگیرید. در حالی که اکثر علائم بیماری ورید به طور موقتی و به راحتی درمان می شوند ، زخم های وریدی پا شدیدتر هستند و در صورت عدم درمان ، می توانند بر سلامتی شما تأثیر منفی بگذارند. آنچه زخم پای وریدی را از سایر بیماریها جدا می کند ، افزایش خطر عفونت شما از طریق یک درد باز است.
او می گوید: “اگر زخمی در دو یا سه هفته بهبود نیافته است ، پزشک یا پرستار خود را سریعا مطلع کنید.”آنها شما را ارزیابی می کنند و شما را به یک مرکز مراقبت از زخم ارجاع می دهند.”

 

آیا درد پا درمان می شود؟ چرا نباید آن را نادیده گرفت؟

زخم پای وریدی چگونه به نظر می رسد؟

زخم پای وریدی زخمهایی است که بین زانو و مچ پا ایجاد می شود ، اما به طور معمول در داخل پا نزدیک یا اطراف مچ پا شکل می گیرد. آنها زخم های بزرگ و کم عمقی با لبه های ناهموار هستند که درون آن ها مایعی وجود دارد.
به احتمال زیاد تورم در پایتان دیده می شود ، با پوستی قرمز و خارش اطراف زخم. همچنین ممکن است شما در عضله های خود دچار سفتی شوید ، همچنین احساس درد ، سوزش و یا احساس سنگینی در پاها کنید. خون جمع شده و به دام افتاده اغلب باعث ایجاد اسپلیت های تغییر رنگ در منطقه می شود.
زخم ها گاهی اوقات سطحی هستند (فقط پوست را تحت تأثیر قرار می دهند) یا ممکن است در لایه چربی ، ماهیچه ، تاندون و استخوان عمیق تر شوند. خانم احرن می گوید: زخم های شدید به احتمال زیاد آلوده می شوند و مدت بیشتری برای بهبودی طول می کشد.

چه عواملی باعث ایجاد این زخم های پا می شود؟

رگهای شما خون را به قلب شما باز می گردانند و دریچه های موجود در رگ ها جریان خون را به سمت عقب متوقف می کنند. هنگامی که رگ های شما در ارسال خون از اندام شما به قلب دچار مشکل می شوند ، به عنوان نارسایی وریدی شناخته می شود. در این شرایط ، خون به درستی به قلب باز نمی گردد و باعث می شود خون در رگ های پاهای شما جمع شود.
خانم ارن می گوید: “رگه های ما مانند لوله ها است.” “وقتی فشار خون بالا در رگ های پاها وجود داشته باشد (فشار خون وریدی) با دریچه ای که به درستی کار نمی کند ، به پوست آسیب می رساند ، که در نهایت تجزیه می شود و زخم تشکیل می شود.”
سایر دلایل احتمالی زخم پای وریدی شامل موارد زیر است:

 • رگهای واریسی
 • ترومبوز ورید عمیق (لخته شدن خون)
 • دریچه های بی کفایت
 • ضعف عضلانی در پاها ، آسیب دیدگی پا یا ضربه
 • عدم تحرک
 • بارداری
 • چاقی
 • وراثت / ژنتیک
 • سیگار کشیدن
 • سرطان
 • تورم ورید سطحی (فلبیت)

آیا زخم پای وریدی می تواند به تنهایی بهبود یابد؟

زخم های وریدی پا شایع ترین نوع زخم پا است که حدود ۸۵ درصد از کل موارد را شامل می شود و عمدتاً در بزرگسالان مسن تأثیر دارد. زنان تقریباً دو برابر نسبت به مردان دارند – تقریباً ۴۲ تا ۱۸ درصد. کارشناسان می گویند: احتمال بروز زخم پای وریدی در زنان بین ۴۰ تا ۴۹ سال و در آقایان بین ۷۰ تا ۷۹ سال وجود دارد.
در حالی که بیشتر زخم ها در طی سه ماه بهبود می یابند ، بعضی از زخمها تا دو سال یا بیشتر طول می کشد تا در نهایت بهتر شوند. و تعداد کمی – تقریباً ۱۵ درصد – هرگز به طور کامل از بین نمی رود.

گزینه های درمانی شما چیست؟

درمان به عوامل زیادی بستگی دارد ، از جمله وضعیت سلامتی و تاریخچه شما. سایر عواملی که پزشک در نظر خواهد گرفت:

 1. علائم خاص شما
 2. سن شما
 3. شدت وضعیت شما
 4. چقدر خوب می توانید داروها یا مراحل را تحمل کنید.

متداول ترین درمان، جوراب های فشرده سازی بدون نسخه است. این جورابهای الاستیک مخصوص فشار را در مچ پا و پایین پا اعمال می کنند. آنها به بهبود جریان خون کمک می کنند و می توانند تورم پا را کاهش دهند. شما همچنین می توانید با نگه داشتن پاهای خود در هر زمان ممکن ، جریان خون را بهبود ببخشید و هنگام نشستن آنها را خراشیده نکنید و به طور منظم ورزش کنید.
در صورت نیاز به دارو ، موارد معمول تجویز شده عبارتند از:
داروهای مدر، این داروها مایعات اضافی را از طریق کلیه های بدن شما جذب می کنند.
ضد انعقادها، این داروها خون را رقیق می کنند.
پنتوکسیفیلین (Trental®). این دارو به بهبود جریان خون کمک می کند.

 

آیا درد پا درمان می شود؟ چرا نباید آن را نادیده گرفت؟

چه موقع جراحی لازم است؟

بعضی اوقات موارد جدی تر نارسایی وریدی نیاز به عمل جراحی دارد.
پزشک ممکن است یکی از موارد زیر را پیشنهاد کند:
ترمیم رگها یا دریچه ها
از بین بردن رگ آسیب دیده
جراحی آندوسکوپی با حداقل تهاجمی (یک لوله نازک با دوربین روی آن به جراح کمک می کند رگهای واریسی را ببیند و ببندد).
بای پس رگ (رگ سالم از جاهای دیگر بدن شما پیوند می یابد).
جراحی لیزر (با استفاده از لیزرها برای محو شدن یا بستن رگ آسیب دیده با موج زیاد نور در یک مکان خاص)
اقدامات جراحی شامل موارد زیر است:

فلبکتومی سرپایی

این روش سرپایی شامل پزشک شما می شود که لکه های خاصی را روی پای شما بی حس می کند ، سپس می تواند برداشت های کوچک و برداشتن رگ های کوچکتر را انجام دهد.

اسکلروتراپی

این روش درمانی به طور کلی برای نارسایی وریدی پیشرفته محفوظ است. یک ماده شیمیایی به رگ آسیب دیده تزریق می شود تا دیگر قادر به حمل خون نباشد. خون از طریق سایر رگ ها به قلب باز می گردد و رگ آسیب دیده سرانجام توسط بدن جذب می شود.

روش سوند

در موارد شدید ، پزشک شما می تواند یک سوند (یک لوله نازک) را داخل رگ قرار داده ، انتهای آن را گرم کرده و سپس آن را خارج کند. با بیرون آوردن سوند ، گرما باعث بسته شدن رگ می شود.

چگونه نارسایی وریدی تشخیص داده می شود؟

پزشک شما می خواهد معاینه جسمی انجام می دهد و تاریخچه پزشکی کامل بررسی می کند تا تشخیص دهد که آیا شما نارسایی وریدی دارید یا خیر. آنها همچنین ممکن است برخی از آزمایشات تصویربرداری را برای مشخص کردن منبع مشکل سفارش دهند. این آزمایشات ممکن است شامل ونووگرام یا سونوگرافی مضاعف باشد.

ونوگرام

پزشک شما یک ماده ضد کنتراست داخل وریدی (IV) را در رگهای شما قرار می دهد. رنگ کنتراست باعث می شود رگ های خونی روی تصویر اشعه ایکس مات به نظر برسد که به پزشک کمک می کند تا آنها را در تصویر مشاهده کند. این رنگ تصویر واضح تر اشعه ایکس رگ های خونی شما را به پزشک شما ارائه می دهد.

سونوگرافی مضاعف

نوعی آزمایش به نام سونوگرافی مضاعف ممکن است برای تست سرعت و جهت گردش خون در رگ ها مورد استفاده قرار گیرد. یک تکنسین ژل را روی پوست قرار داده و سپس یک وسیله دستی کوچک (مبدل) را روی پوست شما فشار می دهد. این مبدل از امواج صوتی استفاده می کند که به رایانه برگشت می کنند و تصاویر جریان خون را تولید می کنند.

آیا می توانید از نارسایی وریدی جلوگیری کنید؟

اگر سابقه خانوادگی از کمبود وریدی دارید ، مراحلی وجود دارد که می توانید برای کاهش احتمال ابتلا به این بیماری استفاده کنید:
مرتباً بلند شوید و حرکت کنید.
سیگار نکشید و اگر سیگار می کشید ، تمام تلاش خود را برای ترک انجام دهید.
به طور منظم ورزش کنید.
وزن سالم بدن را حفظ کنید.
این اقدامات را انجام دهید تا از بروز زخم های وریدی پا جلوگیری کنید ، به خصوص اگر در معرض خطر بیشتری هستید. همچنین ، زخم ایجاد شده است ، سریعاً با پزشک خود صحبت کنید.

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116